Notowania

wiadomości
01.12.2011 21:41

Afganistan: Prezydent ułaskawił kobietę więzioną za to, że była ofiarą gwałtu

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj ułaskawił w czwartek dziewczynę skazaną na 12 lat więzienia za uprawianie seksu pozamałżeńskiego - do stosunku doszło, gdy została zgwałcona. Seks z osobą inną niż mąż czy żona jest w Afganistanie uznawany za przestępstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj ułaskawił w czwartek dziewczynę skazaną na 12 lat więzienia za uprawianie seksu pozamałżeńskiego - do stosunku doszło, gdy została zgwałcona. Seks z osobą inną niż mąż czy żona jest w Afganistanie uznawany za przestępstwo.

W wyniku gwałtu 19-latka zaszła w ciążę, a następnie - już w więzieniu - urodziła i wychowywała dziecko. Sąd proponował jej wyjście na wolność, jeśli poślubi gwałciciela, w ten sposób unieważniając powód uwięzienia. Ta odmawiała.

Jednak w czwartek kancelaria prezydenta Hamida Karzaja poinformowała w oświadczeniu, że szef państwa daruje dziewczynie resztę kary, bo zdecydowała się na ślub. W oświadczeniu nie określono, kiedy nastąpi uwolnienie dziewczyny, ani jak dużą część kary anulowano.

Dziewczyna stała się jedną z bohaterek filmu dokumentalnego o kobietach w Afganistanie. Jednak jego emisję zablokowała Unia Europejska z obawy, że może to doprowadzić do prześladowań przedstawionych w dokumencie kobiet.

W wywiadzie sprzed miesiąca dla agencji AP dziewczyna wyraziła nadzieję, że rozgłos, jaki zdobędzie dzięki filmowi, może przyczynić się do jej uwolnienia. Po zablokowaniu filmu mówiła, że traci nadzieję i rozważa poślubienie gwałciciela, by odzyskać wolność. Sprawca gwałtu naciska na nią, by przestała udzielać wywiadów - dodała.

Połowa z ok. 300-400 więzionych w Afganistanie kobiet odsiaduje wyroki za tzw. przestępstwa moralne, takie jak seks pozamałżeński czy ucieczka od męża - wynika z raportów ONZ i innych organizacji. Pozostawienie żony przez męża nie jest uznawane za przestępstwo.

Unia Europejska wyraziła zadowolenie z uwolnienia kobiety. "Jej sytuacja zwraca uwagę na położenie afgańskich kobiet, które 10 lat po obaleniu rządów talibów często nadal cierpią w niewyobrażalnych warunkach, pozbawione najbardziej podstawowych praw" - ocenił unijny ambasador i specjalny wysłannik do Afganistanu Vygaudas Uszackas.

Zapowiedział, że kwestię praw kobiet w Afganistanie podniesie 9 grudnia w Bonn na konferencji poświęconej przyszłości tego kraju.

Po upadku Talibanu zniesiono niektóre z najbardziej restrykcyjnych praw wobec kobiet, takie jak zakaz uczęszczania do szkoły czy nakaz opuszczania domu jedynie w towarzystwie mężczyzny. Mimo to Afganistan pozostaje państwem głęboko konserwatywnym i patriarchalnym. (PAP)

akl/ mc/

10315681

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz