Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan: Wojsko USA cenzuruje dziennikarzy

0
Podziel się:

Afgańscy dziennikarze protestują przeciwko zniszczeniu nagranych przez nich filmów i zdjęć przez amerykańskich żołnierzy w czasie niedzielnych wydarzeń w prowincji Nangarhar.

Afgańscy dziennikarze protestują przeciwko zniszczeniu nagranych przez nich filmów i zdjęć przez amerykańskich żołnierzy w czasie niedzielnych wydarzeń w prowincji Nangarhar.

Prawdopodobnie około 16 afgańskich cywilów zginęło a 26 osób zostało rannych w zasadzce na żołnierzy amerykańskich pod miastem Dżalalabad. Zamachowiec-samobójca wysadził wyładowaną środkami wybuchowymi furgonetkę - następnie konwój został ostrzelany z kilku kierunków i doszło do wymiany ognia - relacjonowały miejscowe władze.

Natomiast zdaniem świadków amerykańscy marines bezpośrednio po wybuchu zaczęli uciekać samochodem, traktując znajdujących się na drodze wszystkich cywilów jak potencjalnego wroga.

Agencja Associated Press pisze w poniedziałek, że żołnierze oddawali na oślep serie strzałów do ludzi i samochodów raz z jednej, raz z drugiej strony swego pojazdu na kilkukilometrowym odcinku drogi.

Już po strzelaninie i zamknięciu fragmentu drogi przez dodatkowy oddział sił USA dziennikarze - w tym Afgańczycy pracujący dla agencji Associated Press - chcieli zrobić zdjęcia cywilnemu samochodowi, w którym znajdowały się ciała trzech zastrzelonych Afgańczyków. To właśnie wówczas dwukrotnie zabrano im filmy i zniszczono nagranie wideo, ostrzegając też by nie próbowali publikować ani zdjęć ani filmu.

Na miejscu wydarzenia zebrały się później setki Afgańczyków, protestujących przeciwko amerykańskiej akcji. Zablokowali drogę i obrzucali afgańskich policjantów kamieniami, wznosząc okrzyki: "Śmierć Ameryce!" i "Śmierć Karzajowi!" (chodzi o prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)