Notowania

usa
17.09.2012 10:09

Afganistan znów niespokojny. Demonstracja na przedmieściach Kabulu

Afgańskie siły bezpieczeństwa strzelały w powietrze, żeby powstrzymać idących w stronę bazy manifestantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Setki ludzi paliło opony i obrzucało kamieniami bazę wojskową USA na przedmieściach stolicy Afganistanu Kabulu w proteście przeciwko opublikowanemu w internecie filmowi obrażającemu islam.

Policja poinformowała, że około 800 osób wyszło na główną drogę prowadzącą z Kabulu do Dżalalabadu, niedaleko od amerykańskiej bazy Camp Phoenix. Afgańskie siły bezpieczeństwa strzelały w powietrze, żeby powstrzymać idących w stronę bazy manifestantów.

Tłum palił opony i kontenery. Manifestanci wznosili okrzyki: _ Śmierć Ameryce! _, _ Śmierć tym, którzy zrobili film i obrazili naszego proroka! _. Szef policji w prowincji Kabul poinformował, że spłonął co najmniej jeden samochód policyjny.

Według Hagena Messera, rzecznika Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie w pobliżu Camp Phoenix zgromadziło się około 200 protestujących. - _ Znajdują się oni jednak jedynie w sąsiedztwie bazy, nie jest to więc atak bezpośredni _ - poinformował Messer. _ To do afgańskiej policji należy uregulowanie sytuacji, a my jesteśmy gotowi, aby pomóc _ - dodał.

AFP pisze, że protestowało ponad tysiąc osób, a wśród demonstrantów były osoby uzbrojone. Jak poinformował przedstawiciel afgańskiej policji, od 40 do 50 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa odniosło lekkie obrażenia od rzucanych w ich stronę kamieni.

AFP zauważa, że była to pierwsza tak gwałtowna manifestacja w Afganistanie przeciwko antyislamskiemu filmowi _ Niewinność muzułmanów _, który wywołał już wiele protestów na Bliskim Wschodzie i w krajach muzułmańskich na świecie.

Wyprodukowany w USA obraz przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci. W antyamerykańskich protestach od początku zeszłego tygodnia zginęło co najmniej 10 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Czytaj więcej informacji z Afganistanu w Money.pl
Przekazali Afgańczykom 3 tys. więźniów Zgodnie z porozumieniem Stany Zjednoczone przekazały władzom afgańskim ponad 3,1 tys. więźniów.
Przejmą kontrolę nad znanym więzieniem Zgodnie z podpisanym wiosną porozumieniem, Afgańczycy przejmą kontrolę nad największym amerykańskim więzieniem w podkabulskim Bagramie.
Talibowie w ogóle nie przejmują się USA Uznanie siatki Haqqaniego za zagraniczną organizację terrorystyczną przez Departament Stanu oznaczałoby amerykańskie sankcje.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz