Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afgańscy talibowie twierdzą, że Pakistan wciąż przetrzymuje mułłę Baradara

0
Podziel się:

Afgańscy talibowie poinformowali w środę, że władze Pakistanu nie
zwolniły z więzienia, tak jak zapowiadały, mułły Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcy dowódcy
afgańskich talibów mułły Omara. Według nich jego stan zdrowia pogarsza się w więzieniu.

Afgańscy talibowie poinformowali w środę, że władze Pakistanu nie zwolniły z więzienia, tak jak zapowiadały, mułły Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcy dowódcy afgańskich talibów mułły Omara. Według nich jego stan zdrowia pogarsza się w więzieniu.

"Niestety spędza dnie i noce w więzieniu, jego stan zdrowia jest niepokojący - pogarsza się z dnia na dzień" - poinformował rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Baradar jest postrzegany przez wielu Afgańczyków za kluczową postać, która może rozpocząć rozmowy pokojowe z afgańskimi talibami.

Prezydentowi Hamidowi Karzajowi zależy, aby Baradar wrócił do kraju, gdyż jest on przez władze postrzegany jako osobistość ciesząca się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju po ponad dekadzie walk z dowodzonymi przez USA siłami NATO i siłami afgańskimi.

Również Islamabad utrzymywał, że uwolnienie Baradara ma na celu ułatwienie procesu pokojowego w Afganistanie wobec zbliżania się terminu wycofania stamtąd amerykańskich żołnierzy w 2014 roku.

Baradara aresztowano w Karaczi w styczniu 2010 r., gdy wydało się, że za plecami Pakistanu próbuje rozmów z przedstawicielami prezydenta Karzaja.

Afganistan uwolnił do tej pory z więzień kilkudziesięciu afgańskich talibów, jednak zdaniem wielu analityków nie miało to wpływu na proces pokojowy w Afganistanie, gdyż zwolnieni talibowie wrócili na tereny walk w oczekiwaniu na wypuszczenie bardziej znaczących postaci, takich właśnie jak mułła Baradar.

Pakistan uważany jest za kraj kluczowy dla amerykańskich wysiłków mających na celu ustabilizowanie sytuacji w Afganistanie. Zadanie to jest coraz bardziej naglące w miarę jak zbliża się termin wycofania amerykańskich żołnierzy.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w 1996 r. W roku 2001 zostali obaleni po inwazji sił międzynarodowych. Wielu obserwatorów obawia się, że mogą ponownie spróbować sięgnąć po władzę, kiedy siły zachodnie się wycofają. (PAP)

cyk/ ro/

14759580 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)