Notowania

jazz
15.03.2010 15:50

Aga Zaryan nie tylko dla fanów jazzu

Wokalistka jazzowa Aga Zaryan, przedstawicielka młodej generacji artystów, wydała piąta płytę i wyrusza we wtorek w tournee po Polsce. Tym razem, jak mówi Zaryan, piosenki z albumu "Looking, Walking, Being" adresowane są nie tylko do miłośników jazzu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wokalistka jazzowa Aga Zaryan, przedstawicielka młodej generacji artystów, wydała piąta płytę i wyrusza we wtorek w tournee po Polsce. Tym razem, jak mówi Zaryan, piosenki z albumu "Looking, Walking, Being" adresowane są nie tylko do miłośników jazzu.

Jak poinformowali PAP organizatorzy koncertów, nowy album Agi Zaryan ukaże się pod szyldem słynnej amerykańskiej wytwórni fonograficznej Blue Note Records. Po raz pierwszy w historii wytwórnia wyda płytę polskiego artysty. "Tym samym Aga Zaryan dołączy do takich postaci jak Nina Simone, John Coltrane, Chick Corea, Bobby McFerrin czy Norah Jones" - podkreślają.

"Looking, Walking, Being" jest autorskim albumem z tekstami piosenek Agi Zaryan i wierszami amerykańskiej poetki Denise Levertov. To współczesna muzyka, która czerpie z tradycji jazzu, ale nie tylko. "Miałam już trochę dosyć standardów jazzowych, ballad czy delikatnych kołysanek. Tym razem nagraliśmy dwanaście utworów, w których słychać wpływy bossa novy, samby, afrojazzu a nawet rocka. Ale, co dla mnie najważniejsze, to całkowicie autorski charakter albumu: od tekstów, przez muzykę po graficzne opracowanie albumu" - mówi PAP Aga Zaryan.

"Bardzo ważne są dla mnie teksty. W nich zamykam swoje doświadczenie kobiety, trzydziestolatki, ale też wspomnienia z dzieciństwa w Anglii, jak np +Cherry Tree Avenue+ czy pierwsze próby bilansów życiowych, jak w +What is This Thing Called Happiness+" - mówi Zaryan.

Utwory napisane i nagrane są w języku angielskim. "Jako małe dziecko mieszkałam w Anglii, język angielski jest niemal moim pierwszym językiem, posługuję się nim swobodnie. Nagrywam w nim, ponieważ mam swoje +zagraniczne+ plany. To się już zresztą sprawdziło, kiedy płytę przesłuchiwano w Blue Note" - mówi wokalistka.

Muzykę do nagranych na płycie utworów skomponowali: Michał Tokaj, Larry Koonse, David Dorużka i Zbigniew Wegehaupt.

Album został nagrany w studiach w Warszawie oraz w Los Angeles. W sesjach brali udział muzycy: Michał Tokaj - fortepian, Michał Barański - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja, David Dorużka - gitary, i amerykański perkusjonista Munyungo Jackson.

Wydanie płyty "Looking, Walking, Being" będzie wspierać wiosenna trasa koncertowa, na którą zaproszeni zostali Munyungo Jackson, znany m.in. ze współpracy z Milesem Davisem, Stingiem, Stevie Wonderem oraz czeski gitarzysta David Dorużka.

Podczas tournee, które trwać będzie od 17 do 31 marca, wokalistka odwiedzi dziesięć miast: Dąbrowę Górniczą, Kraków, Białystok, Poznań, Warszawę, Bielsko-Białą, Sopot, Szczecin, Wrocław i Łódź.

Aga Zaryan (Agnieszka Skrzypek) obecna jest na muzycznej scenie od blisko dwunastu lat. Dotąd wydała płyty: "Picking Up The Pieces"(2006); "My Lullaby" (2002/2007); "Umiera piękno" (2007); "Live at Palladium" (2008). Jest laureatką nagrody Fryderyka 2008; laureatką nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz 2007;, trzykrotnie zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą wokalistkę roku magazynu "Jazz Forum". (PAP)

abe/ ls/ jra/

Tagi: jazz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz