Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

AI wzywa kraje Afryki, by aresztowały b. prezydenta Busha

0
Podziel się:

Organizacja Amnesty International zaapelowała do władz Etiopii, Tanzanii i Zambii o aresztowanie byłego prezydenta USA.

AI wzywa kraje Afryki, by aresztowały b. prezydenta Busha
(navy.mil)
bFeYDDrF

Organizacja Amnesty International oskarża *z byłego prezydenta USA George'a W. Bush* *o łamanie praw człowieka w wojnie z terroryzmem, w tym zbrodnie wojenne i tortury. *

George W. Bush ma w najbliższych dniach odwiedzić Zambię, Tanzanię i Etiopię w ramach promowania kampanii walki z rakiem.

AI domaga się aresztowania byłego prezydenta i postawienia go przed sądem. Podczas swej prezydentury w latach 2001-2009 Bush osobiście zatwierdził nowe techniki przesłuchań, m.in. _ water boarding _, czyli podtapianie. Tego typu działania organizacje broniące praw człowieka uważają za tortury.

bFeYDDrH

_ - Nie możemy przyzwalać na bezkarność tylko dlatego, że zarzuty dotyczą ważnej osoby _ - powiedziała szefowa Amnesty International Polska Draginja Nadażdin. Prawo międzynarodowe jest jednoznaczne: każda osoba odpowiedzialna za torturowanie ludzi musi ponieść karę.

Amnesty International twierdzi, że w lutym tego roku już raz pokrzyżowała plany George'a W. Busha. Według AI musiał zrezygnować z wizyty w Szwajcarii ze względu na kampanię obrońców praw człowieka i groźbę aresztowania. Organizatorzy wizyty byłrgo prezydenta za powód jej odwołania podali jednak względy bezpieczeństwa.

Podobną kampanię informacyjną AI przeprowadziła tej jesieni w Kanadzie, jednak rząd tego kraju nie podjął żadnych kroków prawnych wobec George'a W. Busha. W odpowiedzi kanadyjski minister ds. imigracji Jason Kenney oskarżył organizację o _ bankructwo moralne _, _ zwyrodnienie _ i _ upolitycznienie _.

_ - Nie wierzę, że jakiekolwiek państwo w Afryce aresztuje George'a W. Busha, ale apel ma sens _ - powiedział kenijski dziennikarz gazety _ The Standard _ Patrick Mathangani.

bFeYDDrN

_ - Afrykańskim przywódcom trzeba przypominać o istnieniu prawa międzynarodowego. Kenia bierze czynny udział w walce z organizacjami terrorystycznymi w Somalii. Poza tym w Guantanamo i innych więzieniach CIA na świecie torturowano również Afrykanów _ - dodał.

Nadażdin jest przekonany, że były prezydent USA w końcu stanie przed sądem. _ - Mamy nadzieję, że rząd USA sam zajmie się tą sprawą i George W. Bush poniesie konsekwencje swoich czynów _ - dodała szefowa AI Polska.

Czytaj więcej o protestach przeciw polityce Busha Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFeYDDsi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)