Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcelerator Zielonych Technologii szansą dla polskich innowatorów

0
Podziel się:

Promocję polskich technologii związanych z ochroną środowiska za granicą i
wsparcie w pozyskiwaniu zagranicznych partnerów ułatwić ma Akcelerator Zielonych Technologii (AZT)
- nowy projekt ministerstwa środowiska. W ramach projektu powstanie katalog najlepszych polskich
producentów eko-technologii.

Promocję polskich technologii związanych z ochroną środowiska za granicą i wsparcie w pozyskiwaniu zagranicznych partnerów ułatwić ma Akcelerator Zielonych Technologii (AZT) - nowy projekt ministerstwa środowiska. W ramach projektu powstanie katalog najlepszych polskich producentów eko-technologii.

Rozpoczęcie naboru do AZT ogłosił we wtorek w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska Poleko 2009 minister środowiska prof. Maciej Nowicki. Jak poinformował inicjowany właśnie projekt ma być impulsem dla szybszego rozwoju pro-środowiskowych technologii w Polsce.

"Chcemy skatalogować najlepsze polskie technologie w ochronie środowiska, najlepsze firmy, które przecież istnieją, bardzo dużo produkują i dzięki nim zyskaliśmy ten wielki postęp w ochronie środowiska. To jest rynek o wartości ok. 2 mld euro rocznie, więc koniecznie musimy wyjść z tym rynkiem na zewnątrz Polski i uczynić z tego branżę eksportową" - powiedział Nowicki.

Jak zdeklarował, ministerstwo środowiska chce poprzez projekt AZT pomóc polskim firmom w poruszaniu się po rynkach międzynarodowych i przygotować je do konkurencyjnego zarządzania swoimi projektami. Wybrane do projektu małe, średnie i duże firmy będą mogły liczyć na wsparcie i promocję.

"Zamierzamy za publiczne pieniądze przeprowadzać akcje promocyjne w tych krajach, które dają szansę na zaistnienie" - powiedział prof. Nowicki.

Inicjowaniu kontaktów i transferu technologii ma służyć uruchomiona na potrzeby projektu platforma internetowa GreenEvo. Najlepsze polskie rozwiązania pogrupowane w kilku obszarach tematycznych będą prezentowane w internetowym katalogu, który ma być podstawowym źródłem wiedzy o polskich technologiach dla partnerów zagranicznych i narzędziem do promocji najlepszych polskich technologii.

Zdaniem ministra Polska może się pochwalić przed światem np. rozwiązaniami w zakresie gospodarki wodno-ściekowej: m.in. związanych z zaopatrzeniem w wodę i budową oczyszczalni ścieków. Na promocję zasługują też - w jego opinii - rozwiązania związane z uzyskiwaniem energii z biomasy i z pomocą kolektorów słonecznych.

Rejestracja producentów technologii potrwa do 11 stycznia 2010 roku. Projekty oceni kolegium ekspertów. Jak podkreślił minister, na zaistnienie w AZT będą miały szansę wyłącznie projekty wdrożone a nie pomysły.

AZT to pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów finansowych w trakcie uczestnictwa w projekcie. Ministerstwo nie wyklucza, że projekt będzie kontynuowany w następnych latach. (PAP)

rpo/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)