Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcesja do strefy euro nie będzie łatwiejsza

0
Podziel się

Nie ma mowy o przyspieszeniu wejścia państw Europy Wschodniej do strefy wspólnej waluty.

Akcesja do strefy euro nie będzie łatwiejsza
(Robert Milek/Dreamstime.com)
bEgsGOJN

Premier i szef resortu finansów Luksemburga Jean-Claude Juncker, który przewodniczył spotkaniu ministrów finansów strefy euro w Brukseli powiedział, że _ nie ma mowy _ o przyspieszeniu wejścia państw Europy Wschodniej do strefy wspólnej waluty.

Juncker nie dopuszcza też możliwości złagodzenia kryteriów, które spełnić muszą państwa planujące przyjęcie europejskiej waluty: - _ Nie nadszedł jeszcze moment na rozpoczęcie nowej debaty na temat kryteriów _ dopuszczenia do strefy euro - powiedział Juncker po brukselskim spotkaniu ministrów finansów eurolandu.

Zdaniem premiera Luksemburga _ nie może też być mowy o zmianie reguł akcesji (do strefy euro) _ ani o skróceniu oczekiwania na nią w tak zwanym przedsionku euro - ERM II. Dwa lata w tej strefie mają ograniczyć fluktuacje wartości walut lokalnych w stosunku do euro.

bEgsGOJP

Budapeszt i Warszawa postulowały skrócenie oczekiwania w ERM II, by kraje Europy Wschodniej, które szczególnie mocno dotknął kryzys finansowy mogły szybciej skorzystać z osłony jaką daje wspólna waluta.

By wejść do strefy euro, kraje kandydujące muszą dostosować się do surowych norm limitujących wysokość zadłużenia państwa, jego rocznego deficytu budżetowego i poziomu inflacji.

bEgsGOKq
euro
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)