Notowania

wiadomości
25.04.2013 14:26

Akcja CBŚ i celników przeciw nielegalnemu hazardowi

# dochodzą inf. z Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą inf. z Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie #

25.04. Warszawa (PAP) - 11 zatrzymanych, ponad 800 przeszukań i prawie 1,2 tys. zabezpieczonych terminali internetowych - to bilans wspólnej akcji przeciwko nielegalnemu hazardowi, przeprowadzonej przez policjantów z CBŚ i celników.

W ciągu doby w całej Polsce policjanci i celnicy, działając na polecenie prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie, przeszukali 826 lokali gastronomicznych, salonów gier oraz stacji paliw, gdzie zabezpieczyli 1194 terminale internetowe do gry o łącznej wartości ok. 9,5 mln zł. Zatrzymano 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z nielegalnego hazardu.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Mariusz Chudzik poinformował PAP, że zarzut założenia i kierowania grupą przestępczą postawiono dwóm mężczyznom: Adamowi G. z woj. kujawsko-pomorskiego i Wiesławowi Ł. z woj. opolskiego. Adamowi G. zarzucono także pranie brudnych pieniędzy i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych. Pozostałym podejrzanym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prowadzenie nielegalnych gier hazardowych.

Wobec trzech podejrzanych, w tym szefów grupy, oraz Pawła C. (który ma też zarzuty m.in. kierowania gróźb karalnych) prokuratura skierowała w czwartek do sądu wnioski o areszty na trzy miesiące. W stosunku do pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe od 5 do 10 tys. zł, zakazy opuszczania kraju i dozory policyjne.

"Ta największa, jak dotąd, ogólnopolska akcja, wymierzona w przestępczość hazardową, wstrząsnęła tym środowiskiem i może na dłuższy czas zahamować jego rozwój" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

W akcji uczestniczyło 2,5 tys. policjantów z CBŚ, jednostek antyterrorystycznych i komend w całej Polsce. Celnicy przeprowadzili prawie 250 eksperymentów rejestrujących przebieg gry na zakwestionowanych automatach.

"W historii policji nie przeprowadzano dotychczas w jeden dzień tak szeroko zakrojonych działań" - powiedział Sokołowski.

Według policji grupa przestępcza usiłowała ominąć przepisy ustawy hazardowej przez stworzenie mechanizmu pozorującego grę na giełdzie. W niekontrolowany sposób w ramach oficjalnej działalności gospodarczej legalizowali zysk przestępczy. Na jednym automacie można było zarobić średnio od 8 do 10 tys. zł miesięcznie.

Liderzy grupy przestępczej oraz tzw. operatorzy - serwisanci terminali, jak i właściciele lokali, mogli rocznie uzyskiwać nawet 150 mln zł. "Z pewnością spora część tej kwoty była wykazywana w obrocie fakturowym pomiędzy powiązanymi firmami przed Urzędami Skarbowymi, co w konsekwencji legalizowało zysk przestępczy" - wyjaśnił rzecznik policji.

Dodał, że teraz działania policyjne skupiają się na usunięciu z rynku jak największej liczby terminali i przerwaniu tego procederu.

Jak podkreślają policjanci, to nie pierwsza akcja przeciwko nielegalnemu hazardowi. W 2008 r. Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku wspólnie z policjantami CBŚ wszczęła śledztwo, związane z funkcjonowaniem w kraju fałszywie rejestrowanych automatów do gry. Wówczas przestępstwo polegało na tym, że na urządzeniach oficjalnie zarejestrowanych i opodatkowanych jako niskowygraniowe można było inwestować i wygrywać kwoty bez żadnych ograniczeń. W 2009 r. w całym kraju zabezpieczono niemal 300 automatów i postawiono zarzuty blisko stu osobom.

Z kolei w 2011 r. CBŚ i Służba Celna rozbiły pierwszą zorganizowaną grupę przestępczą, która na dużą skalę zorganizowała masowe uczestnictwo w grach losowych przy wykorzystaniu terminali internetowych. Wtedy w 12 województwach zatrzymano 68 osób i 202 urządzenia, a na Podkarpaciu przeszukano fabrykę, która produkowała je wraz z oprogramowaniem.

Natomiast w ub. roku w kolejnej akcji zatrzymano 52 osoby, którym odebrano 115 urządzeń. To wówczas ujawniono nowy mechanizm, którym przestępcy chcieli zalegalizować swoją działalność - przestępcy symulowali grę na giełdzie walutowej Forex, choć w rzeczywistości była to losowa gra hazardowa, a terminale nie współpracowały z serwerami obsługującymi giełdy walutowe.

Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie prowadzi dwa śledztwa związane z nielegalnym hazardem w internecie; w obu podejrzanych jest łącznie 147 osób. (PAP)

api/ ral/ bno/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz