Notowania

akcja
28.09.2010 07:36

Akcja zbierania płyt winylowych w Warszawie

Powstające w Warszawie centrum kulturalno-edukacyjne Mediateka Start-Meta organizuje akcję zbierania płyt winylowych. Mediateka - której uroczyste otwarcie planowane jest na koniec października - będzie działać na warszawskich Bielanach, w gmachu przy ul. Szegedyńskiej 13a.

Podziel się
Dodaj komentarz

Powstające w Warszawie centrum kulturalno-edukacyjne Mediateka Start-Meta organizuje akcję zbierania płyt winylowych. Mediateka - której uroczyste otwarcie planowane jest na koniec października - będzie działać na warszawskich Bielanach, w gmachu przy ul. Szegedyńskiej 13a.

Mediateka będzie połączeniem skomputeryzowanej biblioteki i centrum edukacyjnego, wyposażonego w stanowiska do samodzielnej nauki, przeprowadzania eksperymentów i twórczej zabawy. Tworzenie i wyposażanie placówki jest finansowane z budżetu dzielnicy Bielany. Koszt przedsięwzięcia wynieść ma 15 mln zł.

W Radzie Programowej Mediateki są m.in.: historyk sztuki Anda Rottenberg, reżyser filmowy Jerzy Bogajewicz (Yurek Bogayevicz), dziennikarze Jacek Żakowski i Hirek Wrona oraz profesorowie Andrzej Rabczenko i Marek Hołyński.

"Każdy posiadacz płyty analogowej lub jej kolekcjoner, który chciałby bezpłatnie przekazać innym pasjonatom +czarnej płyty+ wybrane egzemplarze ze swojej kolekcji, może to zrobić poprzez dostarczenie płyt do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica przy ul. Duracza 19 na Bielanach. Do czasu otwarcia Mediateki Start-Meta będzie to miejsce gromadzenia zbiorów i płyt" - wyjaśniła Aleksandra Czyrkowska, reprezentująca twórców centrum.

Jak tłumaczyła Czyrkowska, Mediateka inicjując ten kulturalno-społeczny projekt ma na celu "przywrócenie blasku płytom winylowowym i zachęcanie, szczególnie młodych warszawiaków, do poznawania specyfiki kultowego i˙archaicznego nośnika muzyki".

Patronem akcji zbierania płyt jest dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.

"Sam zamierzam zrobić porządek w swoich winylach i podwójne egzemplarze przekażę Mediatece. Jednocześnie zamierzam zachęcać innych do przekazywania swoich płyt na potrzeby kształcenia młodych. Płyta winylowa jest dziełem sztuki, każdy z egzemplarzy oddzielnym, każda ma swoją historię. Dlatego trzeba je szanować" - powiedział Wrona.

Z płyt, które przekażą warszawiacy, ma zostać utworzony specjalny zbiór. Z tego zbioru będą następnie mogli korzystać użytkownicy Mediateki.

Warszawska Mediateka udostępniać ma ok. 55 tys. książek oraz 5 tysięcy multimediów: filmów, płyt, gier komputerowych. Elementami Mediateki staną się m.in. "Sala Kinoffa", IQ Ring, E-Galeria i "Wykrzyknik".

"IQ Ring stanie się +bokserskim ringiem+, gdzie zaproszeni goście walczyć będą na argumenty, a nie na pięści. Zmagania uczestników będą transmitowane na żywo w internecie, w specjalnym serwisie" - wyjaśnili twórcy centrum. W E-Galerii możliwe będzie przeprowadzenie interaktywnych prezentacji. "Wykrzyknik" ma być z kolei specjalnym miejscem, w którym ludzie odwiedzający centrum będą mogli zmierzyć poziom swych negatywnych emocji. Miejsce to ma zachęcać osoby odwiedzające centrum do "wykrzyczenia" swoich problemów, frustracji i napięć - wyrzucenia ich z siebie. (PAP)

jp/ ls/ gma/

Tagi: akcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz