Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Akt oskarżenia ws. działalności parabankowej Socket Resources

0
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko
Markowi F., wspólnikowi spółki Socket Resources, dotyczący naruszenia prawa bankowego. Wątek ten
został wyłączony ze śledztwa w sprawie Socket Resources, które obejmuje zarzut oszustwa.

bEDyFTGZ

Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Markowi F., wspólnikowi spółki Socket Resources, dotyczący naruszenia prawa bankowego. Wątek ten został wyłączony ze śledztwa w sprawie Socket Resources, które obejmuje zarzut oszustwa.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, akt oskarżenia przeciwko Markowi F. został przekazany do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Socket Resources GmbH to spółka zarejestrowana w Szwajcarii, która miała swe biuro operacyjne w Warszawie. Spółka znajduje się na liście podmiotów, które nie posiadają zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem.

bEDyFTHb

Działalność Socket Resources polegała na gromadzeniu wkładów pieniężnych osób fizycznych - często w znacznych kwotach - w ramach produktu inwestycyjnego perfect trade pod zabezpieczenie w złotych monetach i w zamian za premię. W śledztwie ustalono, że złote monety faktycznie były deponowane, ale okazało się, że w konkretnych transakcjach ich wartość była wielokrotnie zaniżona w stosunku do wpłat.

Marek F. był jednym z dwóch wspólników spółki - drugi ze wspólników, Marek J., zmarł w 2012 r.

Śmigielska-Kowalska podkreśliła, że akt oskarżenia przeciw Markowi F. dotyczy wyłącznie zarzutu prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych od osób fizycznych i obciążenia ich ryzykiem w inny sposób niż poprzez udzielanie kredytów lub pożyczek. Grozi za to grzywna do 5 mln zł i kara pozbawienia wolności do lat 3.

"Wątek objęty aktem oskarżenia wobec Marka F. został wyłączony z postępowania głównego, dotyczącego działalności Socket Resources, w którym zarzut oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości postawiono dwóm osobom. Ponieważ trwają czynności zmierzające do ustalenia aktualnego miejsca pobytu tych osób, śledztwo w tej części zostało zawieszone" - wyjaśniła Śmigielska-Kowalska.

bEDyFTHh

W śledztwie ustalono dotychczas, że w sprawie oszustwa poszkodowanych jest 95 osób, które powierzały pieniądze Socket Resources. Wpłacającymi byli poważni inwestorzy, często przedsiębiorcy, wnoszący duże kwoty pieniędzy. Wpłat pod zabezpieczenie w złocie dokonywali na określone konta.

Były to lokaty terminowe, roczne z gwarantowanym oprocentowaniem w postaci premii wypłacanej w wysokości zależnej od wartości zdeponowanych środków - mogło to być nawet 24,9 proc. Wpłaty jakich dokonywali inwestorzy wynosiły od minimalnej 30 tys. do średniej ponad 100 tys. zł. Zdarzały się też wpłaty w kwocie ponad 200 tys. zł i większej.

W związku ze śledztwem zabezpieczono i sprawdzono złote monety, w większości wybijane jako numizmaty kolekcjonerskie przez jedną z mennic, które znajdowały się w depozycie.

W sprawie działalności Socket Resources płocka Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo na początku 2013 r. Sprawa trafiła tam po decyzji warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej. (PAP)

bEDyFTHi

mb/ pz/ jbr/

bEDyFTHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)