Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Al-Kaida chce bojkotu wyborów i rewolucji w Algierii

0
Podziel się:

Al Kaida nazywa wybory w Algierii "chirurgią plastyczną".

Al-Kaida chce bojkotu wyborów i rewolucji w Algierii
(PAP/EPA)

_ - Muzułmanie, waszym obowiązkiem nie jest uczestniczenie w tych haniebnych, fałszywych wyborach. Waszym obowiązkiem jest odrzucenie tych ciemiężców w przebraniu, prowadzenie dżihadu i powstanie przeciwko nim _ - apeluje do Algierczyków szef Al Kaidy na kraje Maghrebu.

W przesłaniu audio zamieszczonym w internecie północnoafrykańskie skrzydło Al-Kaidy wezwało Algierczyków do rewolty przeciwko rządzącej elicie i zbojkotowania zaplanowanych na maj wyborów parlamentarnych. Wybory nazwano chirurgią plastyczną.

Reuters zwraca uwagę, że w Afryce Północnej tylko w Algierii system polityczny został praktycznie nietknięty przez arabską wiosnę, która obaliła autorytarnych władców Tunezji, Libii i Egiptu.

Rząd algierski złagodził jedynie niektóre restrykcje polityczne, znosząc po 19 latach stan wyjątkowy, zezwalając po raz pierwszy od ponad dekady na zakładanie nowych partii politycznych i zapraszając obserwatorów z Unii Europejskiej na wybory 10 maja.

Jednak przywódca Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) Abu Musab Abdel-Wadud uznał, że są to tylko kosmetyczne posunięcia, dokonywane przez _ zdegenerowaną klikę polityczną, rozpaczliwie trzymającą się władzy _. Swe przesłanie zatytułował _ Bojkot farsy wyborczej _.

Oświadczył, że _ te wybory nie przyniosą rzeczywistej pożądanej przemiany, będą raczej jak chirurgia plastyczna, a ich celem jest fałszywa legitymizacja tej skorumpowanej i korumpującej bandy _.

Reuters odnotowuje, że autentyczności nagrania nie udało się jeszcze potwierdzić w niezależnych źródłach. Agencja wskazuje, że AQIM ma ograniczone wpływy w społeczeństwie algierskim, którego większość ma już dość przemocy. Algieria - państwo członkowskie OPEC - jest czołowym producentem gazu ziemnego i ważnym sojusznikiem Zachodu w walce z Al-Kaidą.

Wadud twierdzi, że rząd ucieknie się do wszelkich środków, _ łącznie z fałszerstwami _, by ograniczyć wpływy islamistów, którzy - jak się oczekuje - dobrze poradzą sobie w wyborach. Reuters odnotowuje, że islamiści, przez długi czas trzymani na marginesie życia politycznego, pojawili się jako ważni aktorzy na scenie politycznej w Tunezji, Libii i Egipcie, gdy obaleni zostali tamtejsi przywódcy.

W Algierii zbrojne grupy islamistów walczyły z rządem przez większość lat 90. Była to reakcja na anulowanie przez wojsko wyborów z grudnia 1991 roku, których pierwszą turę wygrał Muzułmański Front Ocalenia.

_ - Mówią, że tym razem uznają wyniki, nawet jeśli wybory będą oznaczać powstanie państwa islamskiego. Jak ktokolwiek rozsądny może sądzić, że ci zbrodniarze oddadzą władzę i odejdą, tylko dlatego, że naród tego chce i dał temu wyraz przy urnach wyborczych? _ - pytał retorycznie Wadud.

Czytaj więcej w Money.pl
W dwa dni wydano tam 16 wyroków śmierci Sąd w Algierze skazał na karę śmierci w sumie 16 oskarżonych o zorganizowanie zamachów terrorystycznych w stolicy kraju w kwietniu 2007 roku.
Kierował operacjami Al Kaidy. Zabili go Szef operacji ugrupowania Islamskie Państwo Iraku, Madżid Hassan Ali, został zabity przez policję.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)