Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Album fotografii "Spojrzenia" Bohdana Paczowskiego trafił do księgarń

0
Podziel się:

"Spojrzenia", album fotografii Bohdana Paczowskiego trafił do polskich
księgarń. Album zawiera fotografie z podróży autora po Europie z lat 50. i 60. oraz współczesne, a
także portrety m.in. Witolda Gombrowicza, Jerzego Giedroyca i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

"Spojrzenia", album fotografii Bohdana Paczowskiego trafił do polskich księgarń. Album zawiera fotografie z podróży autora po Europie z lat 50. i 60. oraz współczesne, a także portrety m.in. Witolda Gombrowicza, Jerzego Giedroyca i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Dwujęzyczna, polsko-angielska, publikacja zawiera 161 czarno-białych, artystycznych fotografii, dokumentujących podróże autora od lat 50. do 2012 r. Album rozpoczyna się od zdjęć z Kazimierza Dolnego z 1956 r., następnie Paczowski fotografuje Kraków, Warszawę, Rzym, Florencję i Wenecję. W 1975 r. fotograf trafił do Kairu a kilka lat później do Szanghaju. Podróże autora wiodły następnie przez Pekin, Paryż, Berlin i Nowy Jork.

"Widzenie ludzi, tego, co ich łączy i dzieli, ich losów, odkrywanie charakteru miejsc, chwytanie przypadków, które trwają ulotny moment i przepadają - wszystko, co mnie zawsze ożywiało - odnalazłem w tych spojrzeniach ocalonych przed przemijaniem" - pisze Paczowski we wstępie do książki. "Szukałem ich w Polsce na karuzelach krakowskich Błoń, na rynku w Kazimierzu, na krakowskich podwórzach, na warszawskim MDM-ie. W 1959 r., zaledwie dotarłem po raz pierwszy do Rzymu, od Borrominiego pędziłem tramwajem prosto na peryferie albo kręciłem się po uliczkach starego miasta. Zaglądałem do sklepów, trattorii, krążyłem między wigilijnymi kramami na piazza Navona" - dodaje.

Osobnym rozdziałem publikacji są fotografie portretowe polskich artystów i intelektualistów, m.in. Witolda Gombrowicza, Jerzego Gierdroyca, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Józefa Czapskiego, Konstantego A. Jeleńskiego, Krzysztofa Pomiana i Lidii Ciołkoszowej.

"Spotkanie Witolda Gombrowicza w roku 1965 otworzyło inny wątek, już nie anonimowych +Spojrzeń+. Wątek +Spotkań+. Szło o zachowanie niepowtarzalnego wyrazu osobowości kogoś, kto już na odległość był kim wyjątkowym, a kto na pierwszy rzut oka stał się bliski (...) Od niego zaczęło się fotografowanie postaci tworzących polską historię i trwało wiele lat" - wyjaśnia Paczowski we wstępie do książki.

Paczowski (ur. 1930 r. w Warszawie) jest architektem, eseistą i fotografem. Studiował na Politechnice Krakowskiej i Mediolańskiej. Od 1969 r. do 1980 prowadził pracownie w Mediolanie, następnie w Paryżu. Był także związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury". W 2009 r. Paczowski wygrał konkurs na projekt architektoniczny Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jest autorem tomu esejów "Zobaczyć" (2005). Kolejna książka, "Ścieżki" jest w przygotowaniu.

Album "Spojrzenia" ukazał się nakładem wydawnictwa Czysty Warsztat. (PAP)

pj/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)