Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Album o Polakach ratujących Żydów

0
Podziel się:

Zdjęcia i sylwetki polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata znalazły
się w albumie "Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci" wydanym przez Muzeum
Historii Żydów Polskich.

*Zdjęcia i sylwetki polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata znalazły się w albumie "Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci" wydanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich. *

"To już trzeci album wydany przez nasze muzeum i Kancelarię Prezydenta RP. Zawiera zdjęcia i sylwetki Sprawiedliwych: duże, staranne i ciepłe portrety sąsiadują z opisem okoliczności, w jakich udzielali pomocy. Dla Muzeum najważniejsze jest dotarcie do uczestników i świadków wydarzeń i dokumentacja ich wspomnień. Naszym obowiązkiem jest oddać hołd ludziom, którzy przez lata niedocenieni, często płacili wysoką cenę za swoją szlachetność" - mówi specjalista ds. komunikacji i promocji Muzeum Historii Żydów Polskich Paweł Brylski.

Wydany w języku polskim i angielskim album poświęcony jest żyjącym Sprawiedliwym jak i tym, którzy zginęli niosąc pomoc Żydom. Znajdują się w nim m.in.: sylwetka Apolonii Świątek-Machczyńskiej, bohaterki spektaklu "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego, Anny Iwaszkiewicz oraz biogram przybranych rodziców ks. Romualda Wekslera-Waszkinela - filozofa, aktywnego uczestnika dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Większość świadectw zamieszczonych w albumie powstała na podstawie wywiadów ze Sprawiedliwymi przeprowadzonych w ramach projektu badawczego Muzeum Historii Żydów Polskich - "Polscy Sprawiedliwi - Przywracanie Pamięci". W ramach tego projektu od listopada 2008 r. działa dwujęzyczny portal www.sprawiedliwi.org.pl, zawierający sylwetki 500 Sprawiedliwych i ukrywanych przez nich osób, zdjęcia, fragmenty nagrań 170 wywiadów, interaktywne mapy ukrywania, informacje i osobiste historie nadesłane przez internautów.

Wprowadzenie do albumu napisali: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka, naczelny rabin Polski Michael Schudrich ("Ratowali nie tylko życie"), kapelan prezydenta ks. Roman Indrzejczyk ("Dobrze, że są tacy ludzie..."), dr Jacek Leociak z Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN, konsultant wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich ("Twarze Sprawiedliwych"), były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich prof. Feliks Tych ("Co jesteśmy winni Sprawiedliwym"), prof. Jan Grabowski z Uniwersytetu w Ottawie ("Zepchnięci poza margines: antyżydowskie rozporządzenia Niemców podczas okupacji"). (PAP)

akn/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)