Notowania

ambasada
23.05.2012 23:45

Ambasada Polski na Białorusi przeniesie się do konsulatu

Ambasada Polski w Mińsku od 11 czerwca tymczasowo przeniesie się do budynku polskiego konsulatu

Podziel się
Dodaj komentarz
(selensergen/iStockphoto)

*Ambasada Polski w Mińsku od 11 czerwca tymczasowo przeniesie się do budynku polskiego konsulatu - powiedział radca ambasady Paweł Marczuk. *

_ - Nie zdążyliśmy z pracami adaptacyjnymi (nowej tymczasowej siedziby - PAP). Na czas przygotowania powierzchni będziemy urzędowali przy ul. Kropotkina _ - powiedział Marczuk. Dodał, że ambasada pozostanie w budynku konsulatu do września.

_ - Osoby odpowiadające za sprawy gospodarcze zapewniały mnie, że się pomieścimy _ - dodał.

Umowa najmu budynku przy ul. Rumiancewa, który polska ambasada zajmuje od kilkudziesięciu lat, wygasała z końcem 2011 roku. 30 grudnia władze białoruskie poinformowały o jej przedłużeniu, ale tylko do 1 lipca.

Na potrzeby placówki dyplomatycznej jest obecnie adaptowana nowa tymczasowa siedziba w nowoczesnym biurowcu przy ul. Biaduli, ale prace nie zostały jeszcze zakończone.

W 2010 roku Polska otrzymała w centrum białoruskiej stolicy działkę pod budowę nowej ambasady, ale dopóki nie zostanie ona wzniesiona, ambasada musi mieścić się w siedzibie tymczasowej. Budowa nowej ambasady potrwa zaś kilka lat.

Ambasada długo miała trudności ze znalezieniem odpowiedniego budynku na tymczasową siedzibę, która zastąpiłaby obecną. Ambasador Leszek Szerepka mówił we wrześniu ubiegłego roku, że strona polska wiedziała od początku 2010 roku, że będzie musiała opuścić budynek przy ul. Rumiancewa. On sam mógł jednak podjąć dalsze działania w tej sprawie dopiero po wręczeniu listów uwierzytelniających prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, co nastąpiło w kwietniu. Zgodnie z praktyką - tłumaczył Szerepka - ambasada skierowała do MSZ Białorusi prośbę, by ministerstwo pomogło znaleźć nowy lokal, a jednocześnie sama szukała odpowiednich pomieszczeń. Strona białoruska przedstawiła dwie własne propozycje, ale, jak mówił Szerepka, nie odpowiadały potrzebom placówki.

Rzecznik MSZ Białorusi Andrej Sawinych mówił w zeszłym roku, że to strona polska jest _ głównym winowajcą _ zaistniałej sytuacji, oceniając, że mogła do tej pory zbudować nowy budynek ambasady.Opozycyjna gazeta _ Narodnaja Wola _ pisała wówczas, że sytuacja wokół budynku ambasady związana jest z zaostrzeniem stosunków między Warszawą a Mińskiem. Sawinych taką ocenę uznał za bezpodstawną.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca odpowiedź Mińska na sankcje Białoruscy ambasadorowie wrócą do Warszawy i Brukseli. A co zrobią unijni dyplomaci?
Dyplomatyczny kryzys. Zapowiadają odwet Białoruś nie uznała ambasadorów państw unijnych ze persona non grata, ale uważa, że ich powrót do Mińska byłby przedwczesny.
Zatrzymani na Białorusi. Co się z nimi dzieje? Przeprowadzili wywiad z obrońcą praw człowieka, tuż potem zostali zatrzymani. Ich losy są nieznane.
Tagi: ambasada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz