Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasador Delcorde o sukcesach prezydencji Belgii

0
Podziel się:

Przyjęcie budżetu UE na 2011 rok, co zapobiegło paraliżowi
instytucjonalnemu Wspólnoty, oraz przyjęcie europejskiej inicjatywy obywatelskiej - to niektóre z
sukcesów prezydencji Belgii, o jakich mówił we wtorek w Warszawie ambasador tego kraju w Polsce
Raoul Delcorde.

Przyjęcie budżetu UE na 2011 rok, co zapobiegło paraliżowi instytucjonalnemu Wspólnoty, oraz przyjęcie europejskiej inicjatywy obywatelskiej - to niektóre z sukcesów prezydencji Belgii, o jakich mówił we wtorek w Warszawie ambasador tego kraju w Polsce Raoul Delcorde.

Delcorde przedstawił senackim komisjom ds. Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych podsumowanie belgijskiego przewodnictwa w Radzie UE w drugiej połowie 2010 r. "Belgia do przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej podeszła w sposób pragmatyczny, wyznaczając sobie za jedno z głównych zadań zapewnienie bezproblemowej współpracy pomiędzy instytucjami unijnymi, bez której nie byłoby możliwe skuteczne podejmowanie decyzji w ramach Wspólnoty" - podkreślił.

Dodał, że dla prezydencji belgijskiej bardzo ważne było wdrożenie zapisów Traktatu Lizbońskiego, który reguluje właśnie kwestie współpracy międzyinstytucjonalnej.

Ambasador Belgii za jeden z największych sukcesów uznał przyjęcie - pomimo wielkich kłopotów - budżetu UE na rok 2011. "Pomimo porażki podczas listopadowej debaty nad budżetem między Radą UE a Parlamentem Europejskim, w końcu +za pięć dwunasta+ udało się wynegocjować belgijskiej prezydencji umowę doprowadzającą do zatwierdzenia nowego budżetu" - powiedział. Jak dodał, zapobiegło to paraliżowi instytucjonalnemu UE, do którego doprowadziłoby - jego zdaniem - przyjęcie prowizorycznego budżetu.

Delcorde za inny znaczący sukces prezydencji belgijskiej wskazał przyjęcie porozumienia z PE dotyczącego wypracowania europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Jak zaznaczył, pozwoli ona milionowi obywateli na zgłaszanie inicjatyw legislacyjnych. Ambasador wśród sukcesów wymienił ponadto ustanowienie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz podpisanie porozumienia handlowego Unii z Koreą Południową.

Jak zaznaczył, jednym z wiodących priorytetów Belgii w obliczu kryzysu ekonomiczno-finansowego było wzmocnienie zarządzania finansowego w UE. "Podczas belgijskiej prezydencji Rada podjęła konkretne działania, mające na celu lepszą koordynację polityki gospodarczej UE" - powiedział Delcorde.

Ambasador do sukcesów prezydencji belgijskiej zaliczył też rozpoczęcie prac nad tzw. wzmocnioną współpracą w zakresie patentu europejskiego w gronie kilkunastu państw UE (z powodu weta Włoch i Hiszpanii nie udało się wypracować porozumienia w tej kwestii w gronie 27 państw Unii - PAP). "Z radością przyjęliśmy fakt dołączenia Polski do grupy państw, które opowiedziały się za wzmocnioną współpracą w tym zakresie" - powiedział. Wyraził nadzieję, że w trakcie prezydencji węgierskiej te prace zostaną zakończone.

Wiceminister SZ Maciej Szpunar podkreślił, że choć prezydencja belgijska nie była spektakularna, można ją ocenić jako "niezwykle efektywną". "To bardzo ambitna i realistyczna prezydencja, bardzo proeuropejska i skuteczna" - powiedział. Jak ocenił, szczególnie warte uwagi jest doprowadzenie przez Belgię do kompromisu ws. budżetu UE na 2011 rok. "Belgii przyszło sprawować prezydencję w Radzie UE w czasie ogromnego kryzysu. W związku z tym bardziej należy docenić starania belgijskie w uchwaleniu budżetu" - zaznaczył Szpunar.

Belgia, jeden z sześciu założycielskich państw UE, już 12 raz przewodniczyła Radzie Unii. Ze względu na wejście w życie Traktatu z Lizbony była ona jednak inna niż wcześniejsze. Traktat do europejskiej gry wprowadził bowiem stałego przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W konsekwencji Belgia, a po niej kolejne prezydencje, straciły najbardziej spektakularne zadania jak prowadzenie szczytów, reprezentowanie UE na świecie i koordynowanie polityki zagranicznej.

Ambasador Węgier w Polsce Robert Kiss przedstawił senatorom priorytety prezydencji swego kraju. Węgry sprawują przewodnictwo w Radzie UE od 1 stycznia br. Wymienił cztery główne obszary priorytetowe: wzrost gospodarczy, wzmocnienie wspólnych polityk (rolnej, energetycznej, dot. współpracy regionalnej, wieloletnich ram finansowania i ochrony środowiska), zbliżenie UE do obywateli oraz wzmocnienia zaangażowania wspólnoty na arenie międzynarodowej.

Kiss zapowiedział, że Węgry będą podkreślać podczas prezydencji kwestię dalszego rozszerzenia UE oraz wzmocnienia różnorodności kulturowej państw Unii. (PAP)

agy/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)