Notowania

wiadomości
29.06.2011 15:53

Ambasador RP: nie wiemy, czemu proces Poczobuta trwa tak długo

Ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka powiedział w środę, że nie rozumie, dlaczego przeciąga się proces Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka powiedział w środę, że nie rozumie, dlaczego przeciąga się proces Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB). *

Jako zły sygnał ocenił też niewpuszczenie na proces polskich dyplomatów.

"Nie rozumiemy, dlaczego to tak długo trwa" - powiedział polskim mediom w Mińsku. "Odmowa wpuszczenia polskiego konsula generalnego z Grodna na proces jest niedobrym sygnałem dla nas. Nie rozumiemy też, dlaczego trzeba było ten proces utajniać" - dodał.

Ambasador zastrzegł, że strona polska znajduje się w szczególnej sytuacji, bo Poczobut jest obywatelem Białorusi. "My jednak zawsze zwracamy stronie białoruskiej uwagę, że jest on też wybitnym działaczem mniejszości polskiej tutaj i człowiekiem, który pracował dla jednej z najbardziej wpływowych gazet polskich" - wskazał Szerepka.

Poczobut jest sądzony w Grodnie za znieważenie oraz zniesławienie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w artykułach dla "GW", opozycyjnym portalu "Biełorusskij Partizan" i prywatnym blogu. Jego proces rozpoczął się 14 czerwca, we wtorek ogłoszono w nim piątą przerwę, do 5 lipca. Prokurator żąda dla Poczobuta trzech lat pozbawienia wolności. Konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz powiedział we wtorek, że konsulat, który prosił o możliwość obserwowania procesu Poczobuta, nadal nie dostał odpowiedzi od sądu.

Polski ambasador powiedział, że do procesu "ma typowo techniczne, proceduralne zastrzeżenia". Zauważył, że ekspert, który uczestniczy w tego rodzaju procesie, "powinien być w stanie określić, na ile w języku polskim dane słowo czy zdanie, kontekst zdań, są rzeczywiście obraźliwe. Nie wiem, czy eksperci białoruscy, z których korzysta sąd, są w stanie to określić" - powiedział Szerepka.

Pytany przez białoruskich dziennikarzy, jaka może być reakcja Polski na ewentualny wyrok skazujący, ambasador zastrzegł: "Czekamy, jaki będzie ostateczny rezultat rozprawy sądowej". Przypomniał, że w sprawie Poczobuta oficjalnie wypowiedział się 14 czerwca polski MSZ.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz