Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ambasador RP: prezydencja zaznaczy obecność Polski w Chinach

0
Podziel się:

Polska będzie chciała wykorzystać czas przewodnictwa w Radzie UE do
zwiększenia obecności naszego kraju w Chinach - powiedział w piątek PAP ambasador RP Tadeusz
Chomicki przy okazji inauguracji polskiej prezydencji w ambasadzie RP w Pekinie.

Polska będzie chciała wykorzystać czas przewodnictwa w Radzie UE do zwiększenia obecności naszego kraju w Chinach - powiedział w piątek PAP ambasador RP Tadeusz Chomicki przy okazji inauguracji polskiej prezydencji w ambasadzie RP w Pekinie.

Oprócz wspierania działań przedstawicielstwa UE w Pekinie w kwestii stosunków z Chinami, "nasz kraj będzie chciał wykorzystać okres prezydencji do zwiększenia obecności Polski w Państwie Środka" - zaznaczył Chomicki.

W konferencji prasowej z okazji inauguracji wziął udział także ambasador UE w Pekinie Markus Ederer, który pogratulował Polsce objęcia prezydencji i życzył, aby była ona "tak płynna i harmonijna jak taniec w filmie promującym to wydarzenie".

Ostatnio stosunki polsko-chińskie zostały nadszarpnięte przez kłopoty z chińskim konsorcjum COVEC, które budowało odcinki autostrady A2. "Przypadek ten traktujemy jako incydent w firmie, która niewłaściwie przygotowała się do realizacji projektów w Unii Europejskiej" - wskazał polski ambasador. "Pojedynczy przypadek nie powinien kłaść się cieniem na możliwościach współpracy. Polska, ale i Unia Europejska jest otwarta na chińskie firmy, co wielokrotnie podkreślał również ambasador Markus Ederer" - wskazał Chomicki, dodając, że będzie zachęcał chińskie firmy do inwestowania.

Na początku lipca do Polski wybiera się z oficjalną wizytą He Guoqiang, ósma osoba w państwie, członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin oraz przewodniczący nowo utworzonej Centralnej Komisji ds. Nadzoru Dyscyplinarnego, której zadaniem jest walka z korupcją w szeregach partii. W delegacji mają się również znaleźć przedstawiciele chińskiego biznesu.

Pekin jest jedną z dziesięciu światowych stolic wytypowanych do promowania kultury polskiej za granicą w półrocznym okresie prezydencji. W Chinach zaplanowano ponad 50 wydarzeń kulturalnych, część z nich współorganizowana będzie przez Instytut Adama Mickiewicza.

Program kulturalny obejmuje wydarzenia z dziedziny literatury, tańca, muzyki i sztuk wizualnych. "Wiele z tych imprez będzie związanych z osobą Czesława Miłosza, w związku z setną rocznicą jego urodzin, oraz ze spuścizną Karola Szymanowskiego" - powiedział w rozmowie z PAP Maciej Gaca, attache kulturalny ambasady.

Planowane jest zorganizowanie w artystycznej dzielnicy Pekinu "798" festiwalu, którego częścią będzie wystawa fotografii Ryszarda Horowitza oraz występ Teatru Biuro Podróży. Z koncertami do Chin ma przyjechać Sinfonietta Polonia, a grudniowy występ Filharmonii Narodowej w chińskiej Operze Narodowej zakończy uroczystości związane z polską prezydencją - dodał Gaca.

Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Pekinie ma zamiar zorganizować chińsko-europejskie forum młodych przedsiębiorców w ramach trwającego roku młodzieży. Przygotowane mają również być seminaria gospodarcze z udziałem Europejskiej Izby Handlowej w Chinach. Chiny obecnie są drugim największym partnerem handlowym Unii Europejskiej, a Unia największym partnerem handlowym Państwa Środka.

Z Pekinu Janek Żdżarski (PAP)

zdz/ ksaj/ kar/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)