Notowania

wiadomości
28.01.2014 13:36

Ambasador Ukrainy: dymisja Azarowa sukcesem narodu ukraińskiego

Ustąpienie premiera Ukrainy Mykoły Azarowa to sukces narodu ukraińskiego i zdrowego rozsądku - ocenił we wtorek ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski. Wyraził nadzieję, że dalsze rozmowy pozwolą na pokojowe wyjście z konfliktu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ustąpienie premiera Ukrainy Mykoły Azarowa to sukces narodu ukraińskiego i zdrowego rozsądku - ocenił we wtorek ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski. Wyraził nadzieję, że dalsze rozmowy pozwolą na pokojowe wyjście z konfliktu. *

"Pierwsze sygnały z Ukrainy są bardzo optymistyczne i pozytywne; premier podał się do dymisji, mamy już odwołane ustawy przyjęte 16 stycznia. Trwa rozmowa i dyskusja" - ocenił Malski w rozmowie z dziennikarzami. Dopytywany, czy uważa wtorkowe wydarzenia na Ukrainie za sukces opozycji Malski odparł: "To sukces narodu ukraińskiego i zdrowego rozsądku".

Dodał, że spodziewa się dalszych negocjacji władz ukraińskich z opozycją. "Mamy nadzieję, że do końca dzisiejszego dnia będzie wiadomo jak wychodzimy z tego poważnego, społecznego kryzysu" - powiedział Malski. Wyraził nadzieję, że rozwiązanie sytuacji na Ukrainie będzie "pokojowe, normalne i w interesie narodu ukraińskiego".

Pytany, czy spodziewa się, że na Ukrainie dojdzie do wcześniejszych wyborów, Malski powiedział, że jego zdaniem zależy to od rezultatu rozmów dotyczących powrotu do konstytucji z 2004 roku. "Według tej konstytucji wybory mają być w 2014 roku; zobaczymy jak dalej pójdzie dyskusja" - zaznaczył ukraiński ambasador. "Jak wracamy do starej konstytucji, to tam jest wszystko zapisane: co i kiedy. Jak nie będzie tego powrotu, to wszystko pójdzie według starego scenariusza" - dodał.

Zdaniem Malskiego, większość społeczeństwa ukraińskiego żąda powrotu do ukraińskiej konstytucji z 2004 roku, dlatego, że "gwarantuje ona balans pomiędzy władzą a społeczeństwem - to, że nie ma przewagi po jakiejś stronie".

Zdaniem Malskiego "głównym kierunkiem rozwoju Ukrainy jest Unia Europejska", a dążenie do podpisania umowy stowarzyszeniowej "jest jednym z najważniejszych elementów pokojowego rozwoju sytuacji w tym kraju".

Parlament Ukrainy anulował we wtorek większość ustaw ograniczających m.in. prawa obywateli do demonstracji. Za unieważnieniem tych aktów prawnych głosowało 361 posłów w 450-osobowej Izbie. Przyjęcie tych ustaw 16 stycznia doprowadziło do zamieszek podczas protestów antyrządowych w Kijowie

Również we wtorek do dymisji podał się premier Ukrainy Mykoła Azarow. "W celu stworzenia dodatkowych warunków dla zapewnienia kompromisu społeczno-politycznego oraz pokojowego uregulowania konfliktu podjąłem decyzję, by zwrócić się do prezydenta Ukrainy z prośbą o przyjęcie mojej dymisji" - oświadczył Azarow w komunikacie. (PAP)

wni/ laz/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz