Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ambasador USA: wizyta Obamy okazją do pogłębienia współpracy

0
Podziel się

Planowana na maj wizyta Baracka Obamy w Polsce będzie okazją do pogłębienia
polsko-amerykańskiej współpracy w kwestii bezpieczeństwa, promowania wartości demokratycznych i
zwiększania rozwoju - powiedział we wtorek ambasador USA Lee Feinstein.

bEhAxvcR

Planowana na maj wizyta Baracka Obamy w Polsce będzie okazją do pogłębienia polsko-amerykańskiej współpracy w kwestii bezpieczeństwa, promowania wartości demokratycznych i zwiększania rozwoju - powiedział we wtorek ambasador USA Lee Feinstein.

Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie przebywał w Polsce w dniach 27-28 maja na zaproszenie Bronisława Komorowskiego. Ambasador podkreślił, że Obama spotka się też z przedstawicielami rządu, z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

"To spotkanie pokazuje wagę naszych relacji. To będzie wspaniała możliwość pogłębienia trzech filarów naszych stosunków, które obejmują bezpieczeństwo, zwiększanie rozwoju, a także promowanie wartości demokratycznych" - mówił ambasador, który brał we wtorek udział w pierwszej sesji Polsko-Amerykańskiego Dialogu nt. Demokracji.

bEhAxvcT

Poinformował, że amerykański przywódca przyjedzie do naszego kraju po odwiedzeniu Irlandii i Wielkiej Brytanii; wcześniej weźmie też udział w szczycie G8 i G20. Spotkanie najważniejszych politycznie i gospodarczo przywódców świata odbędzie się w maju w Deauville we Francji.

Dyplomata podkreślał, że z planowanej wizyty Obamy w Polsce zadowolone są nie tylko środowiska polsko-amerykańskie w USA. "Polska jest ważnym sojusznikiem USA" - podkreślał.

Ambasador nie był w stanie powiedzieć, czy pierwsza dama Michelle Obama będzie towarzyszyła swojemu mężowi w naszym kraju. Nie był również w stanie odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy, czy amerykański przywódca odwiedzi grób sp. Lecha Kaczyńskiego na Wawelu w Krakowie. "Detale podróży są cały czas ustalane" - oświadczył Feinstein.

Amerykański prezydent, który gościł już w Europie, nie złożył jeszcze wizyty w Polsce. Planowany był jego przyjazd do Krakowa na pogrzeb pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich 18 kwietnia minionego roku. Przyjazd Obamy został jednak odwołany z powodu pyłu wulkanicznego z Islandii, który znacznie utrudnił wówczas ruch lotniczy nad Europą.(PAP)

bEhAxvcZ

stk/ son/ jbr/

bEhAxvdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)