Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykańscy przyrodnicy w Tatrach

0
Podziel się:

Wymiana doświadczeń, obserwacja przyrody i porównanie różnych aspektów
ochrony przyrody - to główny cel wizyty trójki przyrodników ze Stanów Zjednoczonych w Tatrach -
poinformował w poniedziałek Jim Cheatham z Parku Narodowego Gór Skalistych. Pracownicy Parku
przyjechali w Tatry w ramach umowy o współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym na miesięczną
wizytę.

Wymiana doświadczeń, obserwacja przyrody i porównanie różnych aspektów ochrony przyrody - to główny cel wizyty trójki przyrodników ze Stanów Zjednoczonych w Tatrach - poinformował w poniedziałek Jim Cheatham z Parku Narodowego Gór Skalistych. Pracownicy Parku przyjechali w Tatry w ramach umowy o współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym na miesięczną wizytę.

Gościom ze Stanów Zjednoczonych towarzyszył w poniedziałek na Kasprowym Wierchu nowy konsul generalny USA w Krakowie Allen S. Greenberg, który na swoją pierwszą podróż po Polsce wybrał Tatry i Zakopane. "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że współpraca pomiędzy parkami rozwija się i zacieśnia" - powiedział konsul.

"Codziennie wychodzimy na bardzo długie wędrówki po górach, obserwujemy roślinność i zwierzęta. Prowadzi to do ważnych dyskusji, podczas których porównujemy naszą działalność" - powiedział dziennikarzom Cheatham.

Jak stwierdził, zarówno w TPN, jak i w Parku Narodowym Gór Skalistych wyzwania są podobne, jeżeli chodzi o wpływ ruchu turystycznego na przyrodę.

W poniedziałek przyrodnicy przejdą trasą w Dolinie Goryczkowej, gdzie będą oglądać oddziaływanie narciarstwa na przyrodę. W Dolinie Goryczkowej w przeciągu jednego zimowego dnia dokonywanych jest około 6 tys. zjazdów narciarskich.

"Chcemy, aby goście ze Stanów Zjednoczonych poznali całość funkcjonowania naszego Parku" - powiedział dyrektor TPN Paweł Skawiński. "Najlepszym owocem naszej dotychczasowej współpracy jest wolontariat" - ocenił.

W tym roku TPN zorganizował po raz trzeci akcję Wolontariat dla Tatr. Akcja ta co roku spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Praca wolontariuszy w Tatrach polega m.in. na kierowaniu ruchem na najbardziej obleganych przez turystów tatrzańskich szlakach, likwidowaniu dzikich wysypisk śmieci na terenie Parku. Wolontariusze podczas minionych wakacji brali również udział w akcji liczenia turystów.

Idea wolontariatu w amerykańskim Parku Narodowym Gór Skalistych jest bardzo silnie zakorzeniona i rozwinięta.

Tatrzański Park Narodowy wspólnie ze swoim słowackim odpowiednikiem współpracuje z Amerykańskim Parkiem Narodowym Gór Skalistych na podstawie porozumienia zawartego we wrześniu 2007 r. W ramach współpracy trzech parków organizowane są wspólne konferencje, wizyty, wymiany ekspertów i seminaria.(PAP)

szb/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)