Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
09.03.2008 08:30

Amerykańska armia nie podoła kolejnej wojnie

Oficerowie są zaniepokojeni stanem swojej armii - wynika z sondażu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/amerykanie;na;wojnie,galeria,768,0.html)Po latach wojny w Iraku i Afganistanie amerykańscy oficerowie są zaniepokojeni stanem swojej armii - wynika z sondażu.

Uważają, że nie sprosta ona nowemu konfliktowi - takie wnioski wypływają z badania, którego wyniki publikuje w marcowym wydaniu magazyn _ Foreign Policy _.

Około 60 proc. pytanych oficerów jest zdania, że armia jest dzisiaj słabsza niż pięć lat temu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Center for a New American Security w grudniu i styczniu na reprezentatywnej próbie 3437 oficerów służby czynnej i w stanie spoczynku.

O ile 64 proc. oficerów zapewnia, że morale armii pozostaje dobre, a 56 proc. odrzuca opinię, iż dwie wojny (w Iraku i Afganistanie) złamały armię USA, to 88 proc. uważa, że niebezpiecznie oddziaływają one na stan liczbowy sił zbrojnych, a 80 proc. twierdzi, iż byłoby niedorzeczne rozważanie dodatkowego konfliktu.

Około 37 proc. ankietowanych jest zdania, że najbardziej skorzystał na wojnie w Iraku sąsiedni Iran, przed Chinami (22 proc.) i USA (19 proc.).

Tagi: usa, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz