Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykański humanista doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

0
Podziel się:

Prof. Hayden White ze Stanford University, specjalista z zakresu teorii
historiografii i teorii literatury, odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu
Gdańskiego.

Prof. Hayden White ze Stanford University, specjalista z zakresu teorii historiografii i teorii literatury, odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdańska uczelnia wyróżniła amerykańskiego naukowca doktoratem honoris causa "w uznaniu jego wybitnego wkładu w rozumienie, jak język i spuścizna literacka kształtują zapis doświadczenia historycznego". Z wnioskiem o nadanie takiego wyróżnienia prof. White'owi wystąpił Wydział Filologiczny UG.

Podczas uroczystości wręczenia tytułu doktora honoris causa dziekan Wydziału Filologicznego UG prof. Andrzej Ceynowa powiedział, że jest to oddanie hołdu "wielkiemu humaniście i sokratejskiemu myślicielowi".

Dziękując za wyróżnienie prof. Hayden White wygłosił wykład na temat współczesnego rozumienia pisania historii i potrzeby ciągłego pisania jej na nowo. Podkreślił, że nie mamy bezpośredniego dostępu do przeszłości - pozostaje ludzka pamięć oraz różne zapisy dotyczące, tego co minęło. Według White'a, pisanie historii jest zatem "swojego rodzaju narracją - historyk, niczym kompozytor, z wielu różnych elementów układa całość - w zależności od tego, jak złoży fragmenty powstaje jego opowieść i każda z nich może prawdziwa".

Rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz poinformowała, że prof. White jest jednym z "ważniejszych myślicieli ponowoczesnego świata, a jego refleksja podpowiada, jak interpretować szczególny moment, jakim znalazła się dziś cywilizacja zachodnia".

Książka amerykańskiego naukowca "Metahistory" (1973) uważana jest za przełomowe i jedno fundamentalnych dzieł we współczesnej teorii badań historycznych.

"Źródłem inspiracji pozostają jego odkrywcze interpretacje wybitnych dzieł literackich europejskiego realizmu, modernizmu i postmodernizmu - poczynając od Lwa Tołstoja przez Virginię Woolf, Marcela Prousta, Jeana-Paula Sartre'a aż po Philipa Rotha i Winifreda Georga Sebalda" - podkreśliła Czechowska-Derkacz. (PAP)

rop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)