Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

AMW: znalazł się nabywca na Twierdzę Modlin

0
Podziel się

Po prawie pięciu latach starań i dziewięciu przetargach znalazł się nabywca
na Twierdzę Modlin. Firma deweloperska kupi od wojska ten zabytkowy obiekt za niecałe 18 mln zł -
poinformowała w poniedziałek Agencja Mienia Wojskowego.

bEqHMbfV

Po prawie pięciu latach starań i dziewięciu przetargach znalazł się nabywca na Twierdzę Modlin. Firma deweloperska kupi od wojska ten zabytkowy obiekt za niecałe 18 mln zł - poinformowała w poniedziałek Agencja Mienia Wojskowego.

W poniedziałek odbyła się licytacja twierdzy. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego Małgorzata Golińska, nabywca wylicytował cenę 35,7 mln zł. Przysługuje mu jednak 50-proc. bonifikata z uwagi na zabytkowy charakter obiektu, a więc rzeczywista cena za twierdzę to 17,85 mln zł.

Nabywcą jest firma deweloperska. "W tej chwili jeszcze nie mogę podać nazwy z uwagi na to, że musi minąć siedem dni na ewentualne skargi od uczestników licytacji" - wyjaśniła Golińska. Prócz zwycięskiego dewelopera twierdzę wspólnie chciały kupić dwie osoby fizyczne.

bEqHMbfX

AMW udało się sprzedać twierdzę w dziewiątym przetargu. W pierwszym, ogłoszonym w grudniu 2008 r. cena wywoławcza za twierdzę wynosiła 220 mln zł.

Nabywca kupił 58-hektrową działkę wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. W ostatnich przetargach złagodzeniu uległy zalecenia konserwatora zabytków. "Konserwator dopuszcza bardzo szerokie możliwości adaptacji, przerobienia koszar pod warunkiem, że zostanie zachowana bryła budynku. Wnętrza będę mogły być adaptowane do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych" - powiedziała Golińska.

Konserwator wykluczył jednak przystosowanie całości koszar wyłącznie na cele mieszkaniowe. Umożliwił natomiast wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, form małej architektury oraz niezbędnych nowych ciągów komunikacyjnych. Ogólnodostępny powinien pozostać teren cytadeli, część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na dwóch wieżach.

Zgodnie z ustawą 93 proc. środków, które AMW uzyska ze sprzedaży, zostanie przekazane na fundusz modernizacji sił zbrojnych.

bEqHMbgd

Informację o sprzedaży twierdzy pierwszy podał TVN24.(PAP)

ral/ itm/

bEqHMbgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)