Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: ceny paliw na stacjach i w hurcie mogą spadać

0
Podziel się:

W pierwszym tygodniu grudnia kierowcy mogą się spodziewać niższych cen
paliw na stacjach - podali analitycy biura Reflex i portalu e-petrol.pl. Jest to spowodowane
niższymi cenami surowców i paliw w hurcie.

W pierwszym tygodniu grudnia kierowcy mogą się spodziewać niższych cen paliw na stacjach - podali analitycy biura Reflex i portalu e-petrol.pl. Jest to spowodowane niższymi cenami surowców i paliw w hurcie.

Analitycy biura Reflex wyliczyli, że średnia cena na stacjach jest o 2 grosze na litrze niższa niż przed tygodniem. Za benzynę 95 trzeba zapłacić 4,32 zł za litr, cena diesla kształtuje się na średnim poziomie 3,83 zł za litr. Jak zauważyli, od początku miesiąca zarówno benzyna 95 jak i olej napędowy potaniały o 6 groszy na litrze. W pierwszym tygodniu listopada ich średnie ceny kształtowały się na poziomie odpowiednio 4,38 i 3,89 zł za litr. Według wyliczeń e-petrol, najtaniej tankuje się wciąż autogaz - średnio po 2,09 zł za litr.

Według prognoz portalu e-petrol, w przyszłym tygodniu paliwa powinny nieznacznie potanieć. Średnia cena benzyny 95 w powinna mieścić się w przedziale 4,23-4,34 zł za litr. Tańszy będzie też litr oleju napędowego - może kosztować 3,69-3,81 zł. Korekcyjna obniżka cen dotknie też ceny autogazu - za litr kierowcy mogą zapłacić 1,83-2,19 zł.

Obniżka cen paliwa na stacjach będzie spowodowana niższymi cenami paliw w rafineriach. E-petrol podał, że za 1000 litrów benzyny bezołowiowej 95 płaci się o ok. 1 proc. mniej niż tydzień temu. Średnia cena tego paliwa w rafineriach wynosi 3247,50 zł netto, podczas gdy za metr sześcienny diesla należy zapłacić 2828,50 zł netto, czyli 36 zł mniej, niż w ubiegłym tygodniu.

Ubiegły tydzień przyniósł też spadki cen ropy naftowej na światowych giełdach. Jak podało biuro Reflex, od czwartku notowania spadły o ponad 5 proc., co jest spowodowane znacznym umocnieniem dolara. Ceny tego surowca na giełdach w Nowym Jorku i Londynie utrzymywały się poniżej 74 dolarów. (PAP)

her/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)