Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Analitycy: ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć

0
Podziel się

Analitycy monitorującego rynek biura "Reflex" przewidują, że w przyszłym
tygodniu ceny paliw na stacjach wzrosną. Eksperci e-petrol prognozują, że już od 31 października
krajowi producenci paliw wprowadzą kolejne korekty do swoich cenników hurtowych.

bEiGPJpN

Analitycy monitorującego rynek biura "Reflex" przewidują, że w przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach wzrosną. Eksperci e-petrol prognozują, że już od 31 października krajowi producenci paliw wprowadzą kolejne korekty do swoich cenników hurtowych.

"W obecnej sytuacji, kiedy notujemy wysoki poziom cen ropy oraz spadek wartości złotego, prawdopodobne wydają się dalsze podwyżki cen paliw na krajowym rynku hurtowym. To z kolei będzie przekładało się na dalszy wzrost cen paliw na stacjach" - uważa "Reflex".

Jak wyliczyli analitycy biura, na koniec miesiąca właściciele stacji wyraźnie podnieśli ceny wszystkich paliw. Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy od 6 do 16 groszy więcej niż przed tygodniem, co oznacza wzrost powyżej 4,30 zł/l. Z kolei olej napędowy oraz autogaz drożeje od 5 do 10 groszy na litrze. W przypadku oleju jest to 3,82 zł/l, a autogazu 2,07 zł/l.

bEiGPJpP

Analitycy zwracają uwagę, że powodem podwyżek pozostaje wzrost cen paliw na rynku hurtowym.

"Od początku października hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 wzrosły o ok. 32 grosze na litrze, a oleju napędowego o około 14 groszy na litrze" - napisano.

Eksperci e-pertol podają, że od ostatniego piątku średnia cena benzyny wzrosła o 2,43 proc. i wynosi 3397,50 zł netto za 1000 l. Olej napędowy również podrożał o 1,23 proc. i dziś kosztuje 2996 zł netto za 1000 l. W skali miesiąca benzyna podrożała o ok. 320 zł, olej napędowy o blisko 140 zł.

"Konsekwencją ostatnich zmian cen w sprzedaży rafineryjnej będą najpewniej zwyżki także w detalu. Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 4,33-4,50 zł za litr, dużo taniej może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać po 3,76-4,02 zł/l" - uważają analitycy e-petrol.

bEiGPJpV

Jak dodają, podwyżka może też dotyczyć autogazu. Według analityków, średnia cena litra powinna kształtować się między 2,11 a 2,28 zł za litr.(PAP)

aop/ je/ jbr/

bEiGPJqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)