Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: gdy wzrośnie VAT, podrożeje paliwo

0
Podziel się:

Jeśli VAT wyniesie 23 proc., jak założono w Wieloletnim Planie Finansów
Państwa, za litr benzyny i ON trzeba będzie zapłacić o 4 gr więcej niż teraz - prognozują
analitycy.

Jeśli VAT wyniesie 23 proc., jak założono w Wieloletnim Planie Finansów Państwa, za litr benzyny i ON trzeba będzie zapłacić o 4 gr więcej niż teraz - prognozują analitycy.

W piątek premier Donald Tusk powiedział, że rząd jest gotowy do podwyższenia o 1 punkt procentowy VAT, bowiem trzeba uzupełnić dochody państwa. Jego zdaniem, taka metoda jest stosunkowo najmniej dotkliwa dla obywateli.

Analitycy firmy E-petrol.pl, zajmującej się sytuacją na rynku paliw przeprowadzili symulację, by sprawdzić, jak ewentualna podwyżka VAT wpłynęłaby na ceny paliw na stacjach. Z symulacji wynika, że gdyby 23 proc. stawka obowiązywała już teraz, za litr benzyny i oleju napędowego na stacjach w Polsce zapłacilibyśmy przeciętnie o 4 gr więcej niż obecnie.

Na początku sierpnia litr benzyny 95 powinien kosztować ok. 4,58-4,65 zł, benzyny 98 ok. 4,73-4,80 zł, a oleju napędowego ok. 4,29-4,35. Za litr autogazu kierowcy zapłacą między 2,18 a 2,35 zł - prognozuje e-petrol.pl.

Jak poinformowało biuro Reflex, średnia cena benzyny 95 w minionym tygodniu ukształtowała się na poziomie 4,66 zł za litr i była o 9 gr za litr niższa od maksymalnego poziomu 4,75 zł za litr, jaki został odnotowany na stacjach paliw pod koniec czerwca. W porównaniu z rokiem ubiegłym benzyna jest średnio 16 gr za litr droższa.

Średnia krajowa cena oleju napędowego kształtuje się na poziomie 4,40 zł za litr i jest o 10 gr za litr niższa od obserwowanych miesiąc temu poziomów 4,50 zł za litr. W porównaniu z rokiem ubiegłym olej napędowy jest o 63 gr za litr droższy. Ceny autogazu spadły średnio o 1 gr za litr do poziomu 2,16 zł za litr. W porównaniu z rokiem ubiegłym gaz jest 24 gr za litr droższy.(PAP)

her/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)