Notowania

fundusze
15.07.2010 12:10

Analizy Online: w czerwcu z funduszy odpłynęło 34 mln zł

W czerwcu saldo wpłat i wypłat środków z TFI wyniosło minus 34 mln zł i było to pierwsze od 13 miesięcy ujemne saldo - poinformowały w czwartkowym raporcie Analizy Online.

Podziel się
Dodaj komentarz

W czerwcu saldo wpłat i wypłat środków z TFI wyniosło minus 34 mln zł i było to pierwsze od 13 miesięcy ujemne saldo - poinformowały w czwartkowym raporcie Analizy Online.

"Ostatnie tygodnie dały inwestorom wiele powodów do zmartwień, co znalazło swoje odzwierciedlenie w czerwcowym odwrocie od funduszy inwestycyjnych. Skończył się bowiem trwający 13 miesięcy nieprzerwany napływ nowego kapitału do funduszy, w którym to pozyskały one 10,66 mld zł nowych środków" - napisano w raporcie.

Analizy Online podały, że w sumie od początku roku krajowe fundusze pozyskały 5,8 mld zł nowego kapitału, podczas gdy w analogicznym okresie 2009 roku było to minus 1,6 mld zł.

"W czerwcu wyraźnie zmalała wartość środków wpłaconych do funduszy (+4,9 mld zł), w tym roku niższą sprzedaż odnotowaliśmy jedynie w lutym. Jednocześnie na stosunkowo wysokim poziomie utrzymały się odkupienia (minus 5,0 mld zł), choć były o 2 mld zł niższe niż miesiąc wcześniej" - napisano w raporcie.

Analizy Online zwróciły uwagę, że w czerwcu klienci nie odwrócili się od funduszy akcyjnych, ale głównie od bezpiecznych i mieszanych.

"Najwięcej nowego kapitału trafiło właśnie do funduszy akcyjnych, łącznie +69,2 mld zł. Zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów cieszyły się standardowe fundusze skupione na naszym rynku, a także fundusze akcji małych i średnich spółek. Fundusze akcyjne notują dodatnie saldo wpłat i wypłat już trzeci miesiąc z rzędu. W sumie od początku roku pozyskały one 450 mln zł. Drugim najpopularniejszym segmentem w czerwcu były fundusze surowcowe, które przyciągnęły 9 mln zł aktywów netto" - napisano.(PAP)

gsu/ asa/ pad/

Tagi: fundusze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz