Notowania

wiadomości
28.12.2012 17:05

Angelique Kidjo zaśpiewa w warszawskiej archikatedrze św. Jana

Angelique Kidjo wystąpi w piątek wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Pochodząca z Beninu piosenkarka zaprezentuje specjalnie przygotowany świąteczny program.

Podziel się
Dodaj komentarz

Angelique Kidjo wystąpi w piątek wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Pochodząca z Beninu piosenkarka zaprezentuje specjalnie przygotowany świąteczny program.

Artystka wykona akustyczne wersje utworów znanych z jej nagrodzonej Grammy płyty "Djin Djin" a także kolędy i pastorałki.

"Koncert rozpocznę utworem na temat małżeństwa, przypominającym o tym, że związek powinien być dwustronny i partnerski, kobieta nie jest służącą. Zaśpiewam również +Happy Xmas (War is Over)+ Johna Lennona, ponieważ jego pacyfistyczna wymowa odpowiada temu, co myślę na temat aktualnych wydarzeń na świecie. Nie chodzi nawet o kryzys ekonomiczny, ale o napięcia w poszczególnych regionach świata" - powiedziała Kidjo na piątkowej konferencji prasowej.

Artystka opowiadała także o swojej pracy charytatywnej. "W ciągu ostatniego roku największe wrażenie zrobiła na mnie wizyta w Kenii. To straszne, jak wielki głód panuje tam wśród najmłodszych dzieci" - powiedziała. Poza wymiarem artystycznym, piątkowy koncert będzie również okazją do zbiórki pieniędzy dla głodujących w Czadzie. Na konferencji prasowej był także dyrektor generalny UNICEF Polska Marek Krupiński.

Pochodząca z Beninu piosenkarka zasłynęła jako jedna z ciekawszych artystek łączących w swojej twórczości wpływy muzyki popularnej i jazzowej z tradycyjnymi pieśniami afrykańskimi. Współpracowała z takimi muzykami jak Carlos Santana, Diana Krall, Herbie Hancock, Dave Matthews Band, Branford Marsalis i Peter Gabriel. Na swoim koncie ma 10 krążków, ostatni "Spirit Rising" z 2012 roku.

"Uwielbiam występować, ponieważ zderzam się wtedy ze światem - wśród publiczności znajdują się ludzie z różnych krajów, o różnych zwyczajach i kulturze. Reagują na muzykę w bardzo zróżnicowany sposób. Zawsze jednak usiłuję zmusić ich do tańca" - tłumaczyła Kidjo. "Występowałam już kiedyś w kościele we Włoszech. Jestem katoliczką i dla mnie świątynia ma wymiar symboliczny - jej atmosfera sprzyja poznawaniu samego siebie" - dodała.

Urodzona w 1960 roku w Ouidah piosenkarka w 1982 roku przeprowadziła się do Paryża, uciekając przed reżimem komunistycznym w Beninie. We Francji rozpoczęła się jej kariera wokalna. Tam poznała pianistę jazzowego Jaspera van't Hofa, który zatrudnił ją w zespole Pili Pili. Wkrótce zyskała rozgłos dzięki niezwykłej barwie głosu oraz elementom muzyki afrykańskiej w jej twórczości. Choć od lat mieszka w Nowym Jorku, nazywa się ją "pierwszą divą Afryki".

W 2008 roku otrzymała nagrodę Grammy za płytę "Djin Djin". Jej płyta "Oyo" (2010) została nominowana do tej prestiżowej nagrody. Wystąpiła także podczas ceremonii otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010 roku. Jest również założycielką fundacji The Batonga Foundation, wspierającej edukację dziewcząt.

Występ Kidjo w archikatedrze św. Jana będzie piątym z cyklu koncertów świątecznych "World Christmas". W poprzednich latach wystąpili m.in. Chick Corea i Dee Dee Bridgewater. (PAP)

pj/ mlu/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz