Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ANR wpłaciła 705 mln zł do budżetu

0
Podziel się

705 mln zł wpłaciła pod koniec czerwca do budżetu państwa Agencja
Nieruchomości Rolnych. Są to pieniądze wypracowane przez Agencję w 2009 r. i stanowią nadwyżkę
wpływów w stosunku do poniesionych wydatków - poinformowało w czwartek biuro prasowe Agencji.

bEghQCad

705 mln zł wpłaciła pod koniec czerwca do budżetu państwa Agencja Nieruchomości Rolnych. Są to pieniądze wypracowane przez Agencję w 2009 r. i stanowią nadwyżkę wpływów w stosunku do poniesionych wydatków - poinformowało w czwartek biuro prasowe Agencji.

W ubiegłym roku Agencja wpłaciła z tego tytułu do budżetu 824 mln zł (za 2008 r.). A w latach 2005-2008 przekazała do państwowej kasy 4,8 mld zł. Przychody ANR pochodzą ze sprzedaży gruntów rolnych (ok. 100 tys. ha rocznie) i inwestycyjnych oraz czynszów dzierżawnych.

ANR gospodaruje ziemią po zlikwidowanych na początku lat 90. państwowych gospodarstwach rolnych, najwięcej niezagospodarowanych gruntów znajduje się tam, gdzie PGR-ów było najwięcej, czyli w woj. szczecińskim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim. Obecnie w dyspozycji Agencji znajduje się ok. 2,23 mln ha, z których blisko 1,68 mln ha jest dzierżawione. ANR ma do sprzedaży 330 tys. ha.

bEghQCaf

Agencja od wielu lat z sukcesem realizuje plan finansowy wpłacając ogromne środki do budżetu. Pieniądze wpłaciliśmy także w tym roku, mimo spowolnienia gospodarczego, jakie miało miejsce w 2008 i 2009 r. - powiedział PAP w czwartek prezes ANR Tomasz Nawrocki.

Zaznaczył, że ANR nie tylko przekazuje pieniądze do budżetu, ale także wpłaca je na Fundusz Rekompensacyjny. Wyjaśnił, że w ostatnich latach Agencja wpłaca na ten fundusz więcej niż do budżetu.

Pod koniec kwietnia Agencja na ten Fundusz wpłaciła 50 mln zł jako zaliczkę za I kwartał 2010 r. Łącznie od 2006 r. Agencja wpłaciła na ten cel ponad 2,2 mld zł. Wraz z wpłatami do budżetu jest to 7 mld zł.

Fundusz Rekompensacyjny został utworzony w 2006 r. i ma finansować wypłaty dla Zabużan, czyli osób, które pozostawiły swój majątek w wyniku przesiedlenia w latach 1944-1952 z terenów należących przed wojną do Polski.(PAP)

bEghQCal

awy/ mki/ jbr/

bEghQCaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)