Notowania

sprzedaż
08.10.2010 16:29

ANR zaoferowała na targach w Monachium sprzedaż ok. 100 nieruchomości

Prawie 100 nieruchomości inwestycyjnych o wartości ok. 1 mld zł zaoferowała na targach Expo Real w˙Monachium Agencja Nieruchomości Rolnych. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów - poinformował w piątek PAP prezes ANR Tomasz Nawrocki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prawie 100 nieruchomości inwestycyjnych o wartości ok. 1 mld zł zaoferowała na targach Expo Real w˙Monachium Agencja Nieruchomości Rolnych. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów - poinformował w piątek PAP prezes ANR Tomasz Nawrocki.

Wśród zaoferowanych przez Agencję nieruchomości jest 11 zespołów pałacowych i dworskich. ANR proponuje sprzedaż gruntów o łącznej powierzchni ok. 4,6 tys. ha, których wartość wynosi ok. 1 mld. zł.

Mocną stroną polskiej oferty jest atrakcyjna lokalizacja, ponieważ grunty położone są w˙granicach administracyjnych miast i ośrodków przemysłowych, takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice, Opole, Szczecin oraz w bliskiej odległości od istniejących już i budowanych ważnych węzłów komunikacyjnych (autostrad i lotnisk) - zaznaczył Nawrocki.

ANR dysponuje kilkudziesięcioma tysiącami hektarów gruntów przeznaczonych na cele inwestycyjne. Wśród nich są działki o dużej powierzchni, położone blisko szlaków komunikacyjnych, na których mogą powstać inwestycje typu "green field", parki technologiczne, centra handlowe i logistyczne. Dotychczas z państwowych gruntów skorzystały takie międzynarodowe koncerny jak: Opel, Toyota, Sharp, LG, Michelin, Electrolux, Auchan, IKEA czy Viesmann.

Jak powiedział prezes, Agencja od wielu lat handluje tzw. gruntami inwestycyjnymi. Sprzedaje nie tylko tereny pod duże inwestycje przemysłowe, ale również działki pod budownictwo przemysłowe, komercyjne, mieszkaniowe czy rekreacyjno-wypoczynkowe.

W 2007 roku ANR sprzedała 1353 ha za 212 mln zł, a w 2008 r. - 1644 ha za 268 mln zł za 2008 r. W 2009 r., z uwagi na ogólną sytuację gospodarczą w Polsce, a także na świecie, sprzedaż spadła. Inwestorzy kupili tylko ok. 1300 ha o wartości ok. 150 mln zł.

Nawrocki przypomniał, że w 2009 roku Agencja podpisała porozumienie z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w sprawie utworzenia Krajowego Zasobu Nieruchomości Inwestycyjnych. W jego skład wchodzą oferty dużych terenów (powyżej 50 hektarów) z obszaru całej Polski, które mogą być wykorzystane pod inwestycje przemysłowe. Dzięki temu inwestorzy mogą szybciej dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych nieruchomości. Dotychczas Agencja przekazała do tego zasobu 89 ofert dot. nieruchomości o łącznej powierzchni 7˙700 ha.

Zdaniem Nawrockiego, notowania Polski rosną, o czym świadczy opublikowany przez ONZ raport, który umieścił Polskę na 12. miejscu w rankingu najlepszych lokalizacji inwestycyjnych. To o jedno miejsce wyżej niż przed rokiem - zauważył prezes. Raport został przygotowany przez agendę ONZ ds. handlu i rozwoju (UNCTAD), na postawie ankiet z 236 międzynarodowych korporacji i 116 agencji promocji inwestycji.

Eksperci oceniają, że Polska może liczyć na inwestycje w branży motoryzacyjnej, sektorze informacyjno-telekomunikacyjnym, usługach dla biznesu, czy kolejne inwestycje w branży elektronicznej.

W XIII Międzynarodowych Targach Nieruchomości Inwestycyjnych Expo Real 2010 wzięło udział ponad 37 tys. uczestników, 1645 wystawców z 35 krajów, w˙tym m.in. z˙Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Francji, Polski, Czech, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Luxemburga. Targi te są jednym z najważniejszych miejsc spotkań inwestorów, a˙także ważnym forum wymiany doświadczeń oraz analizy światowych trendów w˙obrocie nieruchomościami. Targi Expo Real odbyły w˙Monachium w dniach 4-6 października 2010 r. (PAP)

awy/ je/ dym/

Tagi: sprzedaż, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz