Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Antoni Wit: Maria Kaczyńska była stałym gościem Filharmonii Narodowej

0
Podziel się:

Osoba serdeczna, ciepła i bardzo miła, zawsze znalazła czas, by spotkać się
po koncercie z artystami - wspomina tragicznie zmarłą prezydentową Marię Kaczyńską dyrektor
Filharmonii Narodowej Antoni Wit. Pierwsza dama była częstym gościem Filharmonii.

Osoba serdeczna, ciepła i bardzo miła, zawsze znalazła czas, by spotkać się po koncercie z artystami - wspomina tragicznie zmarłą prezydentową Marię Kaczyńską dyrektor Filharmonii Narodowej Antoni Wit. Pierwsza dama była częstym gościem Filharmonii.

Zdarzało się, że Maria Kaczyńska przychodziła do Filharmonii całkiem prywatnie, w towarzystwie przyjaciół i tylko jednego ochroniarza. Nawet wtedy, kiedy towarzyszyły jej osoby związane z polityką, jak np. żona prezydenta Gruzji, w Filharmonii była po prostu miłośnikiem muzyki poważnej.

"Pozostawiła bardzo miłe, głębokie wspomnienia" - wspominał Antoni Wit. "Czuło się, że przebywanie w świecie muzyki i wśród muzyków sprawia jej prawdziwą przyjemność" - powiedział.

Kilka razy, w tym na inauguracji Roku Chopinowskiego, pojawiła się w Filharmonii razem z mężem - prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Pierwsza dama nie tylko chętnie słuchała koncertów, ale też dzieliła się swoimi wrażenia z ich wykonawcami. "Jeśli była na koncercie, to zawsze potem przychodziła do artystów, co było dla nich dowodem uznania, sympatii i pamięci. Gdy osoba zajmująca tak wyeksponowaną pozycję zadaje sobie po koncercie ten trud, jest to dla artysty radość. Pani Kaczyńska zawsze się w taki sposób zachowywała. W jej obecności graliśmy bardzo różną muzykę: i Chopina, i Schumana, i Beethovena. Myślę, że ci kompozytorzy byli jej bliscy" - mówił Wit.

"Zwykle ważne i dystyngowane osoby sadzamy w pierwszym rzędzie na balkonie lub pośrodku sali, ponieważ są to najbardziej honorowe miejsca, tam też siadywała pierwsza dama. W czasie przerwy nasi goście zawsze gromadzą się w specjalnym saloniku, który mieści się na górze po stronie skrzypiec i niejednokrotnie składałem tam wizytę pani prezydentowej" - opowiadał dyrygent.

Po raz ostatni Maria Kaczyńska była w Filharmonii 24 marca na koncercie w ramach XIV Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.(PAP)

jmy/ dki/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)