Notowania

tarcza antyrakietowa
22.11.2010 13:26

Antyrakietowy parasol Rosji ma chronić Europę

Taką propozycję miał złożyć w Lizbonie prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Id1974/Dreamstime)

Przedstawiona przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa podczas posiedzenia Rady NATO-Rosja w Lizbonie koncepcja _ sektorowej obrony przeciwrakietowej _ zakłada roztoczenie parasola antyrakietowego FR nad Europą.

Informuje o tym dziennik _ Kommiersant _, powołując się na źródła w delegacji Rosji. Sam Miedwiediew na swojej konferencji prasowej w Lizbonie nie ujawnił szczegółów inicjatywy, którą zaprezentował na spotkaniu przywódców 28 krajów Sojuszu i Federacji Rosyjskiej.

Według _ Kommiersanta _, gospodarz Kremla zaproponował NATO zbudowanie takiego wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej, w którym Rosja będzie chronić Europę przed ewentualnym zagrożeniem rakietowym w zamian za analogiczne zobowiązanie Zachodu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t85793.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/8;5;mld;dolarow;z;handlu;bronia;moskwa;liczy;zyski,195,0,713667.html) 8,5 mld dolarów z handlu bronią. Moskwa liczy zyski

_ W wypadku powodzenia projekt ten stanie się pierwszym w historii przykładem realnej integracji potencjałów militarnych dwóch niegdyś wrogo nastawionych do siebie stron _ - podkreśla rosyjska gazeta.

_ Inicjatywę Miedwiediewa krótko można przedstawić w sposób następujący: Moskwa gotowa jest zestrzeliwać wszystko, co leci w kierunku Europy przez nasze terytorium lub nasz sektor odpowiedzialności. Słowem - bronić kraje Europy, leżące na zachód od Rosji _ - cytuje _ Kommiersant _ nie wymienionego z nazwiska wysokiego rangą dyplomatę rosyjskiego.

Rozmówca dziennika zaznaczył, że _ NATO powinno wziąć na siebie analogiczne zobowiązania, obejmujące jego sektor lub sektory, których będą strzec kraje należące do Sojuszu _. _ Jeśli ktoś postanowi zaatakować nas przez Europę, to wszystko, co nadleci, powinno zostać strącone przez Amerykanów lub natowców _ - wyjaśnił dyplomata.

Anonimowy informator _ Kommiersanta _ dodał, że w systemie tym _ promienie działania rosyjskich i natowskich rakiet przechwytujących mogłyby się przecinać i wychodzić za ramy granic państwowych _.

Źródło gazety zauważyło, że aktualność tej propozycji _ wynika z tego, że ani NATO, ani Rosja nie jest gotowa, by dopuścić postronnych do swoich systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych; obie strony pragną zachować suwerenną kontrolę nad nimi _.

_ Inna sprawa, jeśli całe instrumentarium - czujniki, radary i antyrakiety - będzie zorientowane na przestrzeń zewnętrzną, nie będzie znajdować się na linii rozgraniczającej Rosję i Sojusz. Jeśli to się dokona, to uzyskamy pewność, iż europejski system obrony przeciwrakietowej nie zagraża sektorowi działania rosyjskich strategicznych sił jądrowych _ - wskazał dyplomata.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t116685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tarcza;antyrakietowa;bez;celow;bo;tak;chce;turcja,244,0,713716.html) Tarcza antyrakietowa bez celów. Bo tak chce Turcja

_ Kommiersant _ ujawnia, że _ tę kompromisową z punktu widzenia Moskwy koncepcję wymyślono w Ministerstwie Obrony Rosji _. Powołując się na szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, dziennik podaje, że kierownictwo NATO i przywódcy państw Sojuszu wyrazili w Lizbonie gotowość przedyskutowania tej inicjatywy. Jak utrzymuje gazeta, nastąpi to już w grudniu.

_ To, czy rosyjska inicjatywa rzeczywiście zbliży Rosję i NATO, stanie się jasne w przyszłym roku. Na razie eksperci mówią o bezprecedensowo udanej dla Dmitrija Miedwiediewa rundzie negocjacji z Sojuszem _ - pisze _ Kommiersant _.

Dziennik podkreśla również, że tak pozytywnych ocen relacji z NATO, jak te poczynione przez Miedwiediewa w Lizbonie, rosyjscy politycy nie dawali już dawno. _ Po raz ostatni coś podobnego padło 10 lat temu z ust Władimira Putina, który w 2000 roku oświadczył, że nie wyklucza przystąpienia Rosji do NATO _ - zaznacza _ Kommiersant _.

_ Podczas sobotniego szczytu Rosja-NATO w stosunkach stron nastąpił przełom, po którym idea wejścia Federacji Rosyjskiej do Sojuszu nie wydaje się już czymś z obszaru fantastyki _ - konstatuje gazeta.

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz