Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel biskupów o modlitwę w sprawie ustawy o in vitro

0
Podziel się:

Do modlitwy o uchwalenie w sprawie in vitro ustawy zgodnej z Dekalogiem
wzywają polscy biskupi w apelu, przekazanym PAP w środę przez Prezydium Konferencji Episkopatu
Polski.

Do modlitwy o uchwalenie w sprawie in vitro ustawy zgodnej z Dekalogiem wzywają polscy biskupi w apelu, przekazanym PAP w środę przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Hierarchowie apelują do wszystkich wierzących w Polsce "o gorliwą modlitwę, aby parlamentarzyści i politycy w sprawach dotyczących moralności podejmowali uchwały zgodne z sumieniem uformowanym w świetle Dekalogu".

Biskupi proszą, aby w czasie mszy świętych i nabożeństw różańcowych wierni modlili się "o łaskę Ducha Świętego dla sumień wszystkich parlamentarzystów i o odwagę dla nich". "Niech Duch Święty - Światło sumień - uwrażliwi parlamentarzystów na wartość każdego poczętego życia, także tego, które w procedurze in vitro jest niszczone i selekcjonowane w sposób zamierzony" - piszą biskupi.

Podkreślają, że prace parlamentarne nad projektami ustaw bioetycznych, dotyczące m.in. zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, powinny prowadzić do przyjęcia "najlepszych, zgodnych z uniwersalnym prawem do życia rozwiązań prawnych, gwarantujących +godność osoby ludzkiej, wezwanej do realizacji powołania Bożego w darze miłości i w darze życia+, na co wskazuje instrukcja Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae" (Instrukcja dotycząca niektórych problemów bioetycznych).

Hierarchowie proszą, aby w parafiach, we wspólnotach i domach rodzinnych trwała modlitwa w powyższych intencjach.

W piątek Sejm ma głosować wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu oraz o skierowanie do komisji projektów ustaw dotyczących zapłodnienia in vitro.

W Sejmie jest w sumie sześć projektów dotyczących in vitro. Trzy zgłosiła Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Są też propozycje przedstawione przez: Jarosława Gowina (PO), Bolesława Piechę (PiS) oraz Teresę Wargocką (PiS).

Różnica między projektami posłów PO polega przede wszystkim na podejściu do kwestii tworzenia zarodków. Gowin proponuje, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane. Kidawa-Błońska nie wprowadza takiego limitu i umożliwia zamrażanie zarodków. Ponadto posłanka dopuszcza in vitro także dla osób niebędących małżeństwem, pod warunkiem, że są to pary heteroseksualne. Gowin ogranicza in vitro tylko do małżeństw.

Posłowie PiS chcą całkowitego zakazu in vitro. Piecha dopuszcza jednak możliwość tzw. adopcji zarodków, które zostaną wytworzone przed wejściem w życie nowych przepisów. Takiego rozwiązania nie przewiduje Wargocka.

Mimo zasadniczej różnicy w kwestii legalności in vitro w projektach Piechy i Gowina można odnaleźć wiele wspólnych elementów, dotyczą one m.in. ochrony prawnej embrionów, podejścia do badań genetycznych i możliwości wydania zgody przez sąd na implantację zarodka do organizmu samotnej kobiety. (PAP)

skz/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)