Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apel do prezydenta dwóch senatorów PO i SP ws. gender

0
Podziel się:

Senatorowie Jan Filip Libicki (PO) i Kazimierz Jaworski (SP) wystosowali w
piątek list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym zaapelowali, by wystąpił z projektem
zmian w ustawie o systemie oświaty w związku z ostrym sporem o gender.

bEEeyPZx

Senatorowie Jan Filip Libicki (PO) i Kazimierz Jaworski (SP) wystosowali w piątek list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym zaapelowali, by wystąpił z projektem zmian w ustawie o systemie oświaty w związku z ostrym sporem o gender.

W ustawie o systemie oświaty, według senatorów, powinien się znaleźć zapis, że szkoły i placówki wychowawcze przekazują wzorzec małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny" oraz trwałej rodziny tworzonej przez małżonków "jako optymalnego środowiska wychowania dzieci". Projekt stosownych zmian został w piątek przekazany PAP.

Senatorowie zaapelowali do prezydenta, by przerwał "nieszczęsne widowisko" w sprawie gender. Ich zdaniem "rodzice mają prawo w poczuciu bezpieczeństwa wysyłać swe dzieci w przekonaniu, iż nie będą im wpajane nieodpowiednie wzorce. Tymczasem takie właśnie kampanie podejmują niektóre marginalne środowiska. Z drugiej strony jednak należy zapobiegać, by zasadne obawy rodziców nie stały się pretekstem dla politycznego jątrzenia, mającego na celu tylko zaistnienie".

bEEeyPZz

W przekazanym PAP liście do prezydenta Libicki i Jaworski podkreślili, że zwracają się do niego z "ponadpartyjną inicjatywą wygaszenia ostrego sporu, który od jakiegoś czasu w znaczący sposób absorbuje opinię publiczną (...), zwanego potocznie sporem o gender".

Według Jaworskiego i Libickiego zdecydowana większość Polaków jest przywiązana do wzorca życia w małżeństwie, rozumianego jako trwały związek kobiety i mężczyzny. Tymczasem "część radykalnych środowisk lewicowych" narzuca "koncepcję rezygnacji z jakiegokolwiek rozróżnienia między ludzkimi płciami".

"Linia frontu przebiegła w szczególności przez polskie szkoły, gdzie niektórzy chcieliby na siłę wtłaczać dzieciom swoje ideologiczne koncepcje. Po drugiej stronie jest większość rodziców, którzy chcą żyć w poczuciu bezpieczeństwa, że ich dzieciom będą przekazywane takie wzorce, według których sami zostali wychowani" - uważają senatorowie.

"W obliczu narastającego konfliktu w tej sprawie prezydent, obdarzony ponadpartyjnym, mocnym i autentycznym poparciem społecznym, mógłby spowodować faktyczne jego rozwiązanie, zgodne z wolą większości Polaków" - ocenili. Jaworski i Libicki zwrócili się w związku z tym do prezydenta, by "podjął stosowną inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie", która miałaby na celu "umocnienie i realizację definicji rodziny wynikającej z ustawy zasadniczej".

bEEeyPZF

Senatorowie chcieliby osobiście spotkać się z prezydentem w tej sprawie.

O gender stało się głośno m.in. za sprawą listu pasterskiego przygotowanego na Niedzielę Świętej Rodziny, w którym biskupi przestrzegali przed "ideologią gender". Według Małgorzaty Fuszary, współtwórczyni podyplomowych studiów "Gender Studies" na UW, gender to nie ideologia, a społeczna i kulturowa tożsamość płci. "Ten termin wskazuje, że poza biologią określa nas także kontekst społeczny, kulturowy. Wskazuje, że to, co niosą ze sobą pojęcia: kobieta i mężczyzna jest nie tylko wyznaczone przez biologię, ale również przez społeczne role, społeczne oczekiwania" - mówiła w grudniu w rozmowie z PAP Fuszara.

W środę rozpoczął prace zespół parlamentarny "Stop ideologii gender". Tworzą go parlamentarzyści Solidarnej Polski. Ma się zajmować m.in. monitorowaniem wydawania środków publicznych na promocję "ideologii gender". (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

bEEeyPZG

hgt/ eaw/ jra/

bEEeyQaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)