Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apel do prezydenta o zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie

0
Podziel się:

Odpowiedzialność karna za słowo jest, co do zasady uzasadniona jedynie w najbardziej drastycznych przypadkach nadużycia swobody wypowiedzi - wynika orzecznictwa z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Apel do prezydenta o zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie
(eecpoland.eu)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaapelowały do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie, tj. usunięcie art. 212 z Kodeksu karnego.

Artykuł ten przewiduje za niesławienie karę do roku więzienia. Swój apel organizacje argumentują tym, że art. 212 k.k. coraz powszechniej używany jest do tłumienia krytyki. _ Dotyka on nie tylko dziennikarzy, lecz w znacznej mierze zwykłych obywateli, którzy komentują otaczającą ich rzeczywistość, piszą na blogu, składają petycje i wnioski do władz administracyjnych i sądowych _ - czytamy.

Potwierdzać to mają przytoczone w piśmie statystyki, które pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba osób skazanych za zniesławienie. W 2000 r. skazanych za zniesławienie było 44, w 2006 r. liczba ta wzrosła do 176, a w 2008 r. doszło do wydania 194 wyroków skazujących. W 2010 r. liczba osób skazanych oraz tych, wobec których warunkowo umorzono postępowanie na podstawie art. 212 k.k. wyniosła 246. Zdaniem autorów apelu _ ten kilkusetprocentowy wzrost liczby skazanych jest wynikiem coraz częstszych procesów o zniesławienie wytaczanych przez polityków lokalnych, jak również przedsiębiorców i urzędników _.

Organizacje, które wystosowały apel przypominają, że kampanię społeczną _ Wykreśl 212 k.k. _, zmierzającą do usunięcia przestępstwa zniesławienia z Kodeksu karnego prowadziły w okresie wyborów parlamentarnych. _ Podczas kampanii 144 kandydatów ze wszystkich opcji politycznych jasno opowiedziało się za zniesieniem art. 212 k.k., ponad 3400 osób wsparło akcję na Facebooku, a sama akcja +Wykreśl 212 k.k.+ stała się jednym z tematów kampanii wyborczej, podejmowanym przez największe media _ - czytamy w piśmie. Także w poprzednich latach liczne apele w tej sprawie kierowano do kolejnych prezydentów, premierów i ministrów sprawiedliwości.

_ W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odpowiedzialność karna za słowo jest, co do zasady uzasadniona jedynie w najbardziej drastycznych przypadkach nadużycia swobody wypowiedzi tj. np. w przypadku tzw. mowy nienawiści czy podżegania do przemocy, a te karane są na podstawie odrębnych przepisów karnych _ - napisano.

Tymczasem organizatorzy kampanii odnotowali np. sprawy, w których nauczycielka szkoły została oskarżona przez dyrektorkę za słowa krytyki wypowiedziane w trakcie zebrania pracowników czy też właścicieli mieszkań o wadach konstrukcyjnych, którzy po wyrażeniu swojego stanowiska zostali pozwani przez dewelopera.

_ W ostatnim czasie dochodzi do wydania wyroków skazujących za zniesławienie nawet za słowa wypowiedziane na sali rozpraw przez strony procesu lub w pismach procesowych. Tak daleka ingerencja w swobodę obywateli stoi w sprzeczności z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka _ - czytamy w piśmie.

Organizacje, które wystosowały apel, powołując się na Europejski Trybunał Praw Człowieka, argumentują, że w przypadku zniesławienia wystarczająco skuteczna jest droga cywilna.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Posłowie klepnęli, a szef PiS zapowiada walkę Opozycja: _ dlaczego prezydent i koalicja, cofają nas w kierunku PRL, Białorusi i Rosji _?
Prezydent jako pijak? Sprawa przed sądem Twórca portalu Antykomor.pl, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego Robert F. stanie przed sądem.
Rusza proces twórcy strony Antykomor.pl Gromadził materiały o prezydencie, a także gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku.
prawo
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)