Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apel komisji o kandydowanie w konkursie na Prokuratora Generalnego

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaapelowała w piątek do
sędziów i prokuratorów o zgłaszanie swoich kandydatur i start w konkursie na Prokuratora
Generalnego. Zgłoszenia można nadsyłać do Krajowej Rady Sądownictwa do 30 listopada.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaapelowała w piątek do sędziów i prokuratorów o zgłaszanie swoich kandydatur i start w konkursie na Prokuratora Generalnego. Zgłoszenia można nadsyłać do Krajowej Rady Sądownictwa do 30 listopada.

"Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka apeluje do sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów apelacyjnych, a także prokuratorów o zgłaszanie swoich kandydatur w postępowaniu o wyłonienie Prokuratora Generalnego RP na podstawie Ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze" - głosi tekst uchwały przyjęty przez komisję. Za uchwałą głosowało 14 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Pomysł przyjęcia uchwały zgłosił Marian Filar (DKP). Za jej przyjęciem opowiedział się także szef komisji Ryszard Kalisz (Lewica). "Z tego co ja wiem, to żaden z sędziów SN do tej pory się nie zgłosił, co gorsza nie zgłaszają się sędziowie sądów apelacyjnych" - powiedział.

Zgodnie z przyjętą w październiku przez Sejm nowelą Ustawy o prokuraturze, Prokurator Generalny swoją funkcję ma objąć 1 kwietnia przyszłego roku. Procedury wyborcze i powołanie kandydata powinny dobiec końca w marcu 2010 r.

KRS zapowiada, że zorganizuje otwarte wysłuchanie kandydatów, dostępne także dla mediów. W trakcie wysłuchania, w czasie nie dłuższym niż 20 minut, kandydat będzie miał możliwość własnej prezentacji oraz przedstawienia motywów ubiegania się o stanowisko. Członkowie KRS mogą zadawać pytania kandydatowi, a na odpowiedź będzie kolejne 20 minut.

Znowelizowana ustawa o prokuraturze przewiduje, że na urząd Prokuratora Generalnego mogą kandydować czynni prokuratorzy i sędziowie karni oraz wojskowi, z co najmniej 10-letnim doświadczeniem. Kandydat musi załączyć list motywacyjny wyjaśniający powody, dla których startuje w konkursie. Może też dołączyć opinie służbowe lub zawodowe czy rekomendacje różnych instytucji.

Po publicznym wysłuchaniu kandydatów Rada na zamkniętym posiedzeniu zapozna się z ich aktami osobowymi, przeprowadzi dyskusję i wyłoni większością głosów dwóch kandydatów, spośród których ostatecznego wyboru i powołania na 6-letnią kadencję dokona Prezydent RP, zasięgnąwszy jeszcze opinii nowo powstałej Krajowej Rady Prokuratorów. Kolejnych wyborów, po upływie kadencji pierwszego szefa nowej prokuratury, dokonają już obie te rady - każda wyłoni po jednym kandydacie, a prezydent wybierze jednego z nich.

Ustawowe kryteria, umożliwiające start w konkursie, spełnia około trzech tysięcy sędziów i prokuratorów w Polsce. (PAP)

mja/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)