Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apel młodzieżówek o proeuropejską politykę zagraniczną

0
Podziel się:

Młodzieżówki SLD, SdPl i Partii
Demokratycznej-demokraci.pl zaapelowały we wtorek, w 56. rocznicę
ogłoszenia Deklaracji Schumana, o utrzymanie proeuropejskiego
kursu w polskiej polityce zagranicznej.

Młodzieżówki SLD, SdPl i Partii Demokratycznej-demokraci.pl zaapelowały we wtorek, w 56. rocznicę ogłoszenia Deklaracji Schumana, o utrzymanie proeuropejskiego kursu w polskiej polityce zagranicznej.

Ich zdaniem, dwuletnie członkostwo naszego kraju w UE pokazuje, że wielu Polaków potrafiło skorzystać z europejskiej szansy.

Autorzy oświadczenia, przekazanego PAP, przypomnieli, że we wstępie wystąpienia z 9 maja 1950 r., które zapoczątkowało budowę Wspólnot Europejskich, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zaznaczył, że "wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków".

"Reprezentując stowarzyszenia proeuropejskie i prodemokratyczne, doceniamy wagę tego święta i wyrażamy zadowolenie z faktu przystąpienia Polski do struktur unijnych. Podzielamy fundamentalne wartości UE: pokój i solidarność, a znajdują one odzwierciedlenie w rozwoju społeczno-gospodarczym, prowadzącym do podnoszenia poziomu życia obywateli" - napisano w oświadczeniu.

Podkreślono w nim jednocześnie, że działania obecnego rządu sprawiają, iż pozycja Polski w Unii Europejskiej jest coraz słabsza.

"Zamiast współpracy i poszukiwania rozsądnego kompromisu obserwujemy nieustanne blokowanie i wetowanie. W ten sposób oczywiście niczego nie załatwimy" - czytamy w oświadczeniu. Jako przykład negatywnych działań podano w nim odmowę negocjacji w sprawie reformy rynku cukru przez byłego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

"Z pewnością dobrej zmiany jakościowej na tym stanowisku nie wnosi, znany z demagogii, awanturnictwa i problemów z wymiarem sprawiedliwości, Andrzej Lepper. Natomiast oświatą pokieruje nacjonalista, człowiek nietolerancyjny i antyeuropejski - Roman Giertych" - napisano w oświadczeniu.

Jego autorzy podkreślili, że skrajne i populistyczne ugrupowania budzą niechęć, a Polski nie stać na "kłótnie, marnowanie szans rozwojowych i pozostawanie w tyle".

Ogłoszenie Deklaracji Schumana zapoczątkowało proces jednoczenia Europy. Schuman zaproponował w 1950 r. rządowi RFN współpracę przy wydobyciu węgla i produkcji stali w ramach organizacji otwartej także dla innych państw Europy.

Deklaracja Schumana została przyjęta przez Niemcy, Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg, które wraz z Francją podpisały w 1951 r. traktat powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Organizacja ta stała się pierwszym etapem na drodze do powstania w 1957 roku Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) - poprzedniczki Unii Europejskiej.(PAP)

alz/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)