Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apel o Narodowy Program Walki z Ubóstwem

0
Podziel się:

O podpisywanie apelu wzywającego władze do stworzenia Narodowego Programu
Walki z Ubóstwem zwrócili się w czwartek do Polaków naukowcy, ludzie kultury, przedstawiciele
organizacji pozarządowych. Apel można podpisać na stronie Fundacji Państwo Obywatelskie.

O podpisywanie apelu wzywającego władze do stworzenia Narodowego Programu Walki z Ubóstwem zwrócili się w czwartek do Polaków naukowcy, ludzie kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Apel można podpisać na stronie Fundacji Państwo Obywatelskie.

"Opowiadamy się za ogólnopolską debatą nad problemami ubóstwa i zagrożeń wykluczeniem społecznym, nad stworzeniem lokalnych i ogólnokrajowych mechanizmów przeciwdziałania tym zjawiskom" - głosi apel przygotowany w ramach prac ponad 350 organizacji obywatelskich, wyższych uczelni, samorządów terytorialnych, stowarzyszeń zawodowych i twórczych, skupionych w inicjatywnie Debata Europejska. W czwartek w siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbyło się spotkanie ich przedstawicieli.

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego, dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, jedyną metodą, która pozwala wyjść ludziom z ubóstwa, jest zdobycie wykształcenia. "Wśród ludzi ubogich jest wielka liczba osób z wykształceniem niepełnym podstawowym. Podnoszenie wykształcenia to główny czynnik, który wydobywa z ubóstwa" - mówił.

Jego zdaniem, całkowita likwidacja ubóstwa w społeczeństwie nie jest raczej możliwa, bo "zawsze jest hierarchia, w której na najniższym poziomie są ubodzy". Jednak, jak tłumaczył, warto działać na rzecz zmniejszenia liczby ubogich. Szczególnie ważne jest, by dzieci "nie uczyły się ubóstwa" od rodziców. Aby to się udało, należałoby - według Domańskiego - "wyciągać" dzieci z rodzin ubogich i umożliwiać im zdobywanie edukacji w innym środowisku. "To brzmi dramatycznie, ale inaczej nie udałoby się zlikwidować ubóstwa" - zaznaczył.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska powiedziała, że jej jako Europejce, jest wstyd, że w Polsce są głodne dzieci. "Jest mi wstyd, bo w Polsce brakuje decyzji naszego rządu, by to zmienić" - mówiła. PAH w ramach programu "Pajacyk" zbiera środki na dokarmianie polskich dzieci. Można wesprzeć ten program, wystarczy raz dziennie wejść na stronę www.pajacyk.pl i kliknąć w brzuszek pajacyka.

W trakcie spotkania zaapelowano o podpisywanie apelu o stworzenie Narodowego Programu Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. "Problem ubóstwa winien być przedmiotem troski nas wszystkich - Polaków, a więc władz państwowych, partii politycznych, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, zwykłych ludzi" - czytamy w apelu.

"Około ośmiu milionów Polaków żyje w warunkach skrajnej biedy. Prawie połowa rodzin polskich uzyskuje dochody poniżej minimum socjalnego. Ubóstwo dotyka ponad dwóch milionów polskich dzieci" - głosi apel.

Jak czytamy, "stworzenie i realizacja Programu Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym to zadanie, które w imię najwyższych wartości powinniśmy realizować ponad wszelkimi podziałami".

Apel można podpisać w formie elektronicznej na stronie www.fundacja-po.pl. Należy go potem przesłać do Sekretariatu Debaty Europejskiej - Fundacji Państwo Obywatelskie na adres e-mailowy: fundacja-po@fundacja-po.pl.

Parlament i Rada Unii Europejskiej ustanowiły rok 2010 Rokiem Walki z Ubóstwem. (PAP)

ktt/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)