Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel o przekazanie materiałów na rzecz Śląskiego Archiwum Opozycyjnego

0
Podziel się:

Z apelem o przekazanie na rzecz Śląskiego Archiwum Opozycyjnego, tzw.
wydawnictw drugiego obiegu, w tym druków ulotnych i czasopism zwróciły się w czwartek do
mieszkańców woj. śląskiego Biblioteka Śląska w Katowicach oraz śląsko-dąbrowska Solidarność.

Z apelem o przekazanie na rzecz Śląskiego Archiwum Opozycyjnego, tzw. wydawnictw drugiego obiegu, w tym druków ulotnych i czasopism zwróciły się w czwartek do mieszkańców woj. śląskiego Biblioteka Śląska w Katowicach oraz śląsko-dąbrowska Solidarność.

Śląskie Archiwum Opozycyjne będzie zawierało materiały do 1989 roku. Prace nad digitalizacją tzw. wydawnictw drugiego obiegu rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Dotąd w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej zgromadzono i opublikowano blisko 800 pozycji.

Z apelem o przekazanie materiałów na rzecz powstającego archiwum zwrócili się w czwartek do mieszkańców województwa śląskiego dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki oraz przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. "Prosimy i apelujemy do wszystkich osób posiadających (...) bezcenne dla przyszłości dokumenty o udostępnienie ich Bibliotece Śląskiej w Katowicach w celu skopiowania i umieszczenia w cyfrowym archiwum" - napisano w apelu.

Apel dotyczy w szczególności tzw. druków ulotnych, czasopism oraz innych publikacji drugiego obiegu ówczesnej opozycji antykomunistycznej, wszystkich ruchów i organizacji podziemnych. "To były często materiały wydawane lokalnie, w niskich nakładach; może się więc okazać, że uzyskamy dostęp do nieznanych, unikalnych dokumentów" - powiedział PAP w czwartek koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej Remigiusz Lis.

Archiwum jest udostępniane w ramach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) została utworzona w 2006 roku na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim. Tworzy ją 58 instytucji, m.in. bibliotek, organizacji pozarządowych, muzeów, wydawnictw. Jej celem jest prezentacja w internecie kulturowego dziedzictwa Śląska w jego historycznej i współczesnej różnorodności, publikowanie naukowego dorobku regionu oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej. Koordynatorem prac jest Biblioteka Śląska. Obecnie ŚBC liczy ponad 88 tys. pozycji.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)