Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel RPO do rzeczników o współpracę w związku z grypą A: H1N1

0
Podziel się:

O współpracę i wymianę informacji na temat podejmowanych działań w związku
z pandemią grypy A/H1N1 w Polsce zaapelował w piątek do rzecznika praw dziecka Marka Michalaka i
rzecznika praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

O współpracę i wymianę informacji na temat podejmowanych działań w związku z pandemią grypy A/H1N1 w Polsce zaapelował w piątek do rzecznika praw dziecka Marka Michalaka i rzecznika praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

Kochanowski poprosił rzeczników o informacje, co robią w związku z pandemią. Podkreślił, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba chorych na nową odmianę grypy.

Według RPO wymiana informacji między rzecznikami pozwoli na skuteczniejszą ochronę zdrowia i praw pacjentów, w tym dzieci. Jak napisał, wierzy w to, że wspólny wysiłek "zmotywuje odpowiednie władze do podjęcia stosownych działań, które pomogą uchronić wszystkich pacjentów, a zwłaszcza dzieci, przed skutkami, jakie niesie ze sobą zagrożenie wynikające z pandemii grypy".

Jego zdaniem "negatywny wpływ na rozwój sytuacji zachorowań na grypę w Polsce mogą mieć działania podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia, którego przedstawiciele wciąż zapewniają o niewielkim zagrożeniu związanym z zachorowaniem na grypę nowego typu. Zaniepokojenie wywołuje ponadto brak reakcji ogólnopolskich instytucji zajmujących się opieką medyczną osób najmłodszych, jak choćby krajowego konsultanta do spraw pediatrii czy Towarzystwa Pediatrycznego".

Kochanowski napisał, że bywa, iż ciężkie skutki powikłań pogrypowych związane są z brakiem odpowiedniej opieki profilaktycznej, w tym opieki nad dziećmi w szkołach. Zwrócił uwagę, że niedostateczna bywa świadomość społeczna co do zagrożenia, jakie niesie za sobą zachorowanie na grypę typu A/H1N1. Przypomniał przypadek chłopca, który zmarł w wyniku powikłań po tej grypie, a który - zanim trafił do szpitala - przez tydzień chodził do szkoły, będąc chorym.

Rzecznik przypomniał, że konstytucja zobowiązuje władze do zwalczania chorób epidemiologicznych i zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. "Konieczne jest zatem, moim zdaniem, podjęcie przez władze publiczne odpowiednich działań na rzecz zapewnienia wszystkim pacjentom prawa do informacji o rzeczywistym zagrożeniu epidemiologicznym w Polsce oraz zagwarantowaniu im właściwej opieki zdrowotnej" - podkreślił Kochanowski.

Z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), przedstawionych w piątek podczas seminaryjnego posiedzenia senackiej komisji zdrowia, zachorowalność na grypę w Polsce jest bardzo duża i cały czas rośnie.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, do tej pory na terenie Polski potwierdzono 1360 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1, 38 osób zmarło. (PAP)

ktt/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)