Notowania

wiadomości
18.01.2013 17:02

Apel UNESCO o ochronę stanowisk archeologicznych i dóbr kultury Mali

Organizacja UNESCO wystosowała apel o ochronę dóbr kultury i stanowisk archeologicznych w Mali podczas walk toczonych obecnie w tym kraju - informuje serwis internetowy Expatica.

Podziel się
Dodaj komentarz

Organizacja UNESCO wystosowała apel o ochronę dóbr kultury i stanowisk archeologicznych w Mali podczas walk toczonych obecnie w tym kraju - informuje serwis internetowy Expatica.

Dyrektor Generalny UNESCO Irena Bokowa skierowała apel o podjęcie wszelkich wysiłków dla ochrony dóbr kultury Mali do wszystkich sił zbrojnych uczestniczących w konflikcie między siłami rządowymi Mali, wspieranymi przez wojska francuskie, a rebeliantami kontrolującymi północną część terytorium kraju.

Od ubiegłego piątku francuskie samoloty bombardują różne cele po stronie rebeliantów w północnym Mali, wspierając rządowe wojska lądowe usiłujące wyprzeć rebeliantów z zajmowanych od roku terenów, w tym z trzech kluczowych miast na północy - Timbuktu, Gao i Kidal.

Timbuktu jest miastem wpisanym w 1988 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu jego wielowiekową historię jako centrum wymiany handlowej między Czarną Afryką a islamską i berberyjską Afryką Północną oraz średniowieczny muzułmański ośrodek akademicki.

W ubiegłym roku islamscy radykałowie zniszczyli - jako "obiekt bluźnierczy" - antyczne mauzoleum przy jednej z medres Uniwersytetu Sankore w Timbuktu, znajdujące się przed wejściem do meczetu Sidi Jahja z XV wieku.

Zdaniem Ireny Bokowej, dziedzictwo kulturalne Mali jest klejnotem, którego ochrona powinna być ważna dla całej ludzkości.

W celu zminimalizowania strat dla kultury UNESCO przygotowało mapy stanowisk archeologicznych i obiektów kultury w Mali dla dowódców planujących lądowe i powietrzne operacje wojskowe oraz broszury informacyjne dla żołnierzy. (PAP)

jot/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz