Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Arabia Saudyjska finansowała sieć dżihadu

0
Podziel się

Z państw arabskich nad Zatoką Perską trafia rocznie na wspomnianą siatkę około 100 mln dolarów.

Arabia Saudyjska finansowała sieć dżihadu
(PAP/EPA)
bEpFjVFh

Islamskie organizacje charytatywne z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich finansowały w Pakistanie siatkę rekrutującą dzieci i młodzież do prowadzenia dżihadu - poinformował w niedzielę pakistański dziennik _ Dawn _, powołując się na WikiLeaks.

Według poufnej depeszy amerykańskiego dyplomaty opublikowanej przez WikiLeaks, z państw arabskich nad Zatoką Perską trafia rocznie na wspomnianą siatkę wsparcie finansowe rzędu 100 mln dolarów.

Depesza z listopada 2008 r. autorstwa Bryana Hunta z amerykańskiego konsulatu w Lahaurze na ten temat była oparta na rozmowach z przedstawicielami władz lokalnych i źródeł pozarządowych przeprowadzonych podczas jego wizyt w najludniejszej prowincji Pakistanu, Pendżabie.

bEpFjVFj

Według tych źródeł, pomoc finansowa z ZEA pochodzi od _ islamskich charytatywnych _ i _ misyjnych _ organizacji przy, jak się wydaje, bezpośrednim wsparciu rządów obu państw. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie to sojusznicy Stanów Zjednoczonych.

W grudniu ubiegłego roku WikiLekas ujawniła tajne depesze, w których dyplomaci amerykańscy, z sekretarz stanu Hillary Clinton włącznie, skarżą się, że sojusznicze kraje arabskie nie współpracują lojalnie z USA w działaniach na rzecz odcięcia terrorystom źródeł finansowania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t139471.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/talibowie;zabili;dyplomate;w;karaczi,248,0,830200.html) Talibowie zabili dyplomatę w Karaczi Uzbrojeni napastnicy na motocyklach zaatakowali w Karaczi samochód należący do konsulatu Arabii Saudyjskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t139787.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/atakuja;amerykanow;dwa;zamachy,103,0,833127.html) Atakują Amerykanów. Dwa zamachy Dwóch obywateli amerykańskich zostało rannych w zamachu bombowym na dwa samochody należące do konsulatu USA w Peszawarze w zachodnim Pakistanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t138562.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ostatnie;slowa;osamy;bin;ladena;przed;smiercia,183,0,832183.html) Ostatnie słowa Osamy bin Ladena przed śmiercią Al Kaida opublikowała nagranie, w którym jej szef chwali rewolucje w świecie arabskim.
bEpFjVFK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)