Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Arabia Saudyjska i ZEA blokują usługi w BlackBerry

0
Podziel się

#
blokada będzie obowiązywała również obcokrajowców
#

bEibdQuZ

# blokada będzie obowiązywała również obcokrajowców #

02.08. Rijad (PAP/AFP,AP) - Władze nadzorujące sektor telekomunikacji w Arabii Saudyjskiej poinformowały w poniedziałek operatorów, że w sierpniu zawieszone zostaną główne usługi internetowe w smartfonach BlackBerry. W niedzielę podobny krok podjęły Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).

Przedstawiciel jednej z trzech firm telekomunikacyjnych działających w Arabii Saudyjskiej powiedział agencji AFP, że notę w tej sprawie otrzymał z Komisji ds. Komunikacji i Technologii Informacyjnych (CITC).

bEibdQvb

Usługa e-mail i dostęp do internetu będą zablokowane również dla obcokrajowców mających urządzenia firmy BlackBerry. Oznacza to, że ze swoich smartfonów nie będą mogli skorzystać m.in. przyjeżdżający do kraju biznesmeni oraz podróżni na międzynarodowym lotnisku w Dubaju, które przyjmuje około 100 tys. ludzi dziennie.

W poniedziałek rano użytkownicy BlackBerry, których w Arabii Saudyjskiej jest ponad 700 tysięcy, mogli korzystać z telefonów bez ograniczeń.

W niedzielę władze ZEA - państwa, gdzie z BlackBerry korzysta ok. 500 tys. osób - ogłosiły, że od 11 października do odwołania niemożliwe będzie wysyłanie SMS-ów i e-maili oraz korzystanie z internetu za pośrednictwem tych telefonów.

Według władz tego kraju, telefony multimedialne są niezgodne z prawem i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Zaszyfrowane dane wysyłane są z nich na zagraniczne serwery, co uniemożliwia ich monitorowanie.

bEibdQvh

W zeszłym roku państwowy operator Etisalat nakazał użytkownikom telefonów BlackBerry w ZEA zainstalować aktualizację, która okazała się oprogramowaniem typu spyware, dającym władzom dostęp do prywatnych danych zapisanych w telefonach.

Rządowi cenzorzy w ZEA i Arabii Saudyjskiej blokują dostęp do mediów, które mogą zawierać treści sprzeczne z konserwatywnymi islamskimi wartościami. (PAP)

keb/ jhp/ mc/

6714084, 6713100

bEibdQvC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)