Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska: Ograniczenia w korzystaniu z BlackBerry

0
Podziel się:

Arabia Saudyjska wprowadziła w piątek ograniczenia w
używaniu smartfonów BlackBerry. Jednocześnie władze tego kraju negocjują z kanadyjskim producentem
telefonów, firmą Research in Motion (RIM), by znaleźć zadowalające rozwiązanie sporu wokół
BlackBerry.

bEEtOKJh

Arabia Saudyjska wprowadziła w piątek ograniczenia w używaniu smartfonów BlackBerry. Jednocześnie władze tego kraju negocjują z kanadyjskim producentem telefonów, firmą Research in Motion (RIM), by znaleźć zadowalające rozwiązanie sporu wokół BlackBerry.

Według saudyjskich władz telefony multimedialne BlackBerry są niezgodne z prawem i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Zaszyfrowane dane wysyłane są z nich na zagraniczne serwery, co uniemożliwia monitorowanie, a to z kolei stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa ze strony terrorystów.

W związku z tym we wtorek Arabia Saudyjska ogłosiła, że od piątku niemożliwe będzie korzystanie z umożliwiającej czatowanie aplikacji BlackBerry Messenger (BBM). Decyzja weszła w życie o północy w czwartek.

bEEtOKJj

Agencje światowe podają sprzeczne informacje o zakresie ograniczeń. Według agencji AFP wielu użytkowników powiadomiło, że od piątkowego popołudnia nie może korzystać z BBM. Portal BBC News informuje, że państwowy operator Saudi Telecom zablokował kilka funkcji: wysyłanie sms-ów, e-maili, korzystanie z internetu oraz czatu.

Z kolei hiszpańska agencja EFE podała, że tylko jeden z trzech działających na terenie kraju operatorów sieci komórkowej zawiesił możliwość korzystania z BBM. Chodzi o firmę Zein, z której usług korzysta niespełna 20 tys. użytkowników. Portal arabskiej telewizji Al-Dżazira ma doniesienia z Arabii Saudyjskiej zarówno o odcięciu od wszystkich usług BlackBerry, jak i o tym, że tylko jedna z nich - BBM - przestała działać.

Ani rząd saudyjski, ani Reseach in Motion nie potwierdziły informacji o zablokowaniu usług - dodaje Al-Dżazira.

Jednocześnie RIM i Saudi Telecom toczą rozmowy i w czwartek osiągnęły postęp w negocjacjach - podała agencja Reutera, powołując się na zbliżone do nich źródło.

bEEtOKJp

Zastrzeżenia wobec BlackBerry wyraziło dotąd kilka rządów. Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) ogłosiły w niedzielę, że od 11 października do odwołania niemożliwe będzie nie tylko korzystanie z BBM, ale także wysyłanie e-maili oraz korzystanie z internetu za pośrednictwem tych telefonów. Wprowadzenie podobnych ograniczeń rozważają także Indie, Liban i Algieria.

Arabia Saudyjska jest największym na Bliskim Wschodzie rynkiem RIM - firma ma tam 700 tys. użytkowników; w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - 500 tys. Na całym świecie RIM ma ponad 41 mln abonentów - podaje Al-Dżazira. (PAP)

jhp/ awl/ mc/

6739294 6739529 6739752 int.

bEEtOKJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)