Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach
24.02.2006 20:42

Arabia Saudyjska: Zmarli policjanci ranni w udaremnionej próbie zamachu

(dwie ofiary zamachu, wszyscy zamachowcy zginęli, skoczyły ceny ropy)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dwie ofiary zamachu, wszyscy zamachowcy zginęli, skoczyły ceny ropy)

24.2.Kair (PAP/Reuters) - Saudyjskie siły bezpieczeństwa udaremniły w piątek próbę samobójczego zamachu bombowego na rafinerię ropy naftowej Abkaik we wschodniej części Arabii Saudyjskiej. Zmarło dwóch saudyjskich policjantów rannych w zamachu.

Według saudyjskiego doradcy ds. bezpieczeństwa Nawafa Obaidy, siły bezpieczeństwa strzelały do trzech samochodów przy zewnętrznej bramie prowadzącej na teren zakładów Abkaik, ok. 1,5 km od głównego wejścia. W jednym z samochodów jechał strzelec, a dwa, wypakowane materiałami wybuchowymi, uderzyły w bramę i eksplodowały.

Nie jest jasne, ilu zamachowców brało udział w ataku, ale wszyscy ponieśli śmierć. Źródła w służbach bezpieczeństwa w Rijadzie podały, że zginęło czterech zamachowców.

Nie wiadomo na razie, kim byli zamachowcy. Al-Kaida wielokrotnie nawoływała do ataków na pola naftowe Arab ii Saudyjskiej, która jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.

Rzecznik saudyjskiego MSW Mansur al-Turki powiedział, że badane są cząstki DNA z miejsca zamachu.

Według telewizji Al-Arabija napastnicy użyli samochodów z logo państwowej saudyjskiej firmy naftowej Aramco. Wybuch uszkodził rurociąg naftowy. Wybuchł pożar, który jednak szybko ugaszono.

Minister ds. ropy Ali al-Naimi powiedział, że ten "terrorystyczny zamach" - pierwsze bezpośrednie uderzenie w saudyjski przemysł naftowy od czasu ataków Al-Kaidy z 2003 roku - nie wpłynął na efekty pracy rafinerii Abkaik.

Na wiadomość o zamachu ceny ropy skoczyły o dwa dolary na baryłce. Z saudyjskiego królestwa pochodzi około jedna szósta światowego eksportu ropy - 7,5 mln baryłek dziennie. Większość saudyjskiej ropy przed wyeksportowaniem jej przechodzi przez położone w pobliżu Dammamu zakłady Abkaik, nazywane również Bakik. (PAP)

klm/ ap/

7588,7736

Tagi: zamach, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz