Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ARiMR: prawie 11,3 tys. wniosków o przyznanie renty strukturalnej

0
Podziel się:

11 tys. 299 wniosków wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa od rolników zainteresowanych przekazaniem swojego gospodarstwa następcy w zamian za rentę
strukturalną. Lista rankigowa gospodarstw zostanie opublikowana do 1 grudnia br.

11 tys. 299 wniosków wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od rolników zainteresowanych przekazaniem swojego gospodarstwa następcy w zamian za rentę strukturalną. Lista rankigowa gospodarstw zostanie opublikowana do 1 grudnia br.

Jak poinformował PAP Paweł Wojcieszak z Departament Komunikacji Społecznej ARiMR, najwięcej dokumentów o rentę Agencja otrzymała w województwie mazowieckim (ok. 1800), wielkopolskim (ok. 1300), kujawsko-pomorskim, lubelskim i łódzkim (po ok. 1000 wniosków). Najmniej wniosków wpłynęło w województwie lubuskim (ponad 140) i małopolskim (ok. 280). Dokumenty były przyjmowane w ciągu pierwszych dziesięciu dni września.

Wojcieszak wyjaśnił, że rozpatrywanie wniosków już się rozpoczęło. Zostaną one sprawdzone pod względem formalnym i ułożona będzie lista rankingowa gospodarstw. Do 1 grudnia ranking będzie opublikowany na stronach internetowych Agencji.

Był to ostatni nabór w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jego uruchomienie było możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie pieniędzy z innych działań PROW. Na nowe świadczenia w 2010 r. przeznaczone jest ok. 365 mln euro. Według szacunków Agencji renty będzie mogło otrzymać ok. 6 tys. osób.

"Mam wrażenie, że nie wszystkie środki, które były na te renty uzyskane z przesunięć z innych działań unijnych, na ten nabór zostały przeznaczone. Być może uda się zagospodarować tę pulę środków, tak by wnioski, które zostały złożone mogły być rozpatrzone pozytywnie" - skomentował w sobotę minister rolnictwa Marek Sawicki.

O przyznaniu renty nie decyduje kolejność dostarczenia dokumentów - jak to było w poprzednich naborach - ale lista rankingowa. Najwyżej punktowane będą wnioski, w których rolnicy przekażą duże gospodarstwa następcy, a w efekcie powstaną jeszcze większe gospodarstwa.

Celem tego działania jest przede wszystkim poprawa struktury gospodarstw rolnych w kraju, a także "odmłodzenie" właścicieli gospodarstw.

Rolnik może otrzymać rentę strukturalną, jeśli spełnia kilka warunków - musi mieć ukończone 55 lat, ale mniej niż 65 lat. Renta jest wypłacana do chwili osiągnięcia przez rolnika wieku emerytalnego i przejścia przez niego na emeryturę z KRUS. Gospodarstwo rolne przeznaczone do przekazania powinno mieć co najmniej 3 hektary użytków rolnych. Wnioskujący o rentę strukturalną oraz jego małżonka powinni przekazać wszystkie użytki rolne, stanowiące zarówno ich współwłasność jak i własność odrębną. Mogą jednak pozostawić sobie łącznie do połowy ha (działka wraz z siedliskiem) i zajmować się na niej produkcją rolniczą tylko na własny użytek. (PAP)

awy/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)