Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Arłukowicz: Nie czyham na stołek Ewy Kopacz

0
Podziel się

Nowy minister w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz zapowiedział w
piątek, że będzie przekonywał polityków PO do poparcia ustawy o związkach partnerskich oraz refundacji zabiegów in vitro.

Arłukowicz: Nie czyham na stołek Ewy Kopacz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDJmoHkR

Nowy minister w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że będzie przekonywał polityków PO do poparcia ustawy o związkach partnerskich oraz refundacji zabiegów in vitro.

W tym tygodniu do Sejmu trafił projekt SLD, który zakłada m.in. możliwość zawierania _ umowy związku partnerskiego _. W umowie tej dwie osoby, _ pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu _, określałyby _ swoje wzajemne zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym, w celu organizacji wspólnego życia _. Projekt nie precyzuje, czy chodzi o osoby jednej, czy różnej płci.

Arłukowicz podkreślił w radiowej _ Trójce _, że _ część kolegów z Platformy _ ma bardzo podobne zdanie w sprawie związków partnerskich co on. _ - Będziemy o tym dyskutowali, ta ustawa wymaga także korekt legislacyjnych, w tym projekcie już widać pewne braki. Ale co do meritum sprawy, co do samej zasadności regulacji prawnych związków nieformalnych, ja jestem zwolennikiem takich rozwiązań _ - oświadczył.

bDJmoHkT

Tymczasem marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna mówił w środę dziennikarzom, że jego zdaniem zgłoszony przez SLD projekt ws. związków partnerskich w tej kadencji Sejmu nie ma szans. _ - Jest mało czasu, a sprawa jest emocjonalna _ - mówił.

Arłukowicz zamierza też namawiać PO do poparcia refundacji in vitro. W pierwszej kolejności jednak - jak podkreślił - należy uregulować prawnie procedurę in vitro. - _ Jestem wielkim zwolennikiem regulacji prawnych w sprawie in vitro, bo dzisiaj in vitro w Polsce jest, ale problem polega na tym, że nie ma regulacji prawnych, które określają jakość i sposób przeprowadzania tego zabiegu _ - mówił minister.

_ - Ludzie mają prawo mieć dostęp do nowoczesnych procedur medycznych, oczywiście, że będę przekonywał (do refundacji in vitro), ale ważniejsze jest, abyśmy to uregulowali w ogóle prawnie, potem rozmawiali o refundacji _ - powiedział Arłukowicz.

Projektami ws. in vitro zajmuje się obecnie sejmowa podkomisja. Na początku stycznia do podkomisji trafiło pięć projektów ustaw dotyczących in vitro i regulujących kwestie bioetyczne. Zostały one zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i Bolesława Piechę (PiS). Podkomisja zarekomendowała na początku lutego odrzucenie najbardziej radykalnego projektu Piechy ws. in vitro. Zdecydowała natomiast, że projektem podstawowym, na którym będzie pracować ws. in vitro zostanie projekt Kidawy-Błońskiej.

bDJmoHkZ

Arłukowicz był też pytany, czy Ewa Kopacz jest dobrym ministrem zdrowia. - _ Różnimy się w kilku poglądach _ - odpowiedział polityk, ale - jak zaznaczył - te różnice nie uniemożliwiają wspólnej dyskusji. Jak zapewnił, _ nie czyha _ na stanowisko Kopacz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t47501.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nawet;375;mln;zl;na;refundacje;in;vitro;dla;10;tys;par,3,0,705283.html) Nawet 375 mln zł na refundację in vitro. Dla 10 tys. par Ewa Kopacz ujawnia zasady refundacji zabiegów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t90489.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gowin;o;in;vitro;brak;prawa;to;skandal,144,0,697232.html) Gowin o in vitro: Brak prawa to skandal! Wśród projektów są radykalne propozycje, zakazujące stosowania tej metody. Ale też takie, które ją dopuszczają i zezwalają na mrożenie ludzkich embrionów.
bDJmoHlu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)