Notowania

wiadomości
20.07.2012 17:18

Artur Balder nagrodzony przez Spanish Benevolent Society of New York

Hiszpański pisarz i reżyser filmowy, Artur Balder został laureatem nagrody towarzystwa Spanish Benevolent Society of New York. Nagroda przyznawana jest za wybitne dokonania dla kultury Iberyjskiej. Książki Baldera ukażą się w przyszłym roku w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Hiszpański pisarz i reżyser filmowy, Artur Balder został laureatem nagrody towarzystwa Spanish Benevolent Society of New York. Nagroda przyznawana jest za wybitne dokonania dla kultury Iberyjskiej. Książki Baldera ukażą się w przyszłym roku w Polsce. *

Balder jest autorem licznych książek dla dzieci, wydawanych w prestiżowym wydawnictwie Random House, dystrybuowanych w Hiszpanii i Ameryce Południowej a także książek historycznych, tłumaczonych na włoski, francuski, holenderski i rumuński. Dziennik "El Mundo" określił go mianem "hiszpańskiego odpowiednika J. K. Rowling" - poinformował PAP Dan Castaneda z towarzystwa Spanish Benevolent Society of New York.

Najsłynniejsze książki dla dzieci autorstwa hiszpańskiego pisarza, "Kamień Monarchy", "Saga o Curdym" (pierwsza część pt. "Curdy i Izba Lordów") oraz "Ewangelia Szpady" pierwsza część "Kronik Widukinda", ukażą się na polskim rynku księgarskim w przyszłym roku. Pierwsza z nich, "Kamień Monarchy" zostanie wydana nakładem wydawnictwa WILGA w tłumaczeniu Karoliny Ostrowskiej.

W 2010 roku Balder wyreżyserował film dokumentalny, "Little Spain". Był to jego czwarty film po "Muerte Express" (2003), "Limit" (2004) i "Widukind" (2009). Pisarz-filmowiec mieszkał przez rok w budynku Spanish Benevolent Society, gdzie natknął się na materiały dokumentujące rozwój "małej Hiszpanii" - dzielnicy Nowego Jorku, położonej przy 114 ulicy na Manhattanie - niemal od jej założenia w 1902 roku. Film opowiada historię hiszpańskich imigrantów i ich roli w kształtowaniu kulturalnej tożsamości miasta. Obraz dedykowany jest poecie, Gabrielowi Garcii Lorce i zawiera fragmenty utworów z jego tomu "Poeta w Nowym Jorku".

Artysta został laureatem Międzynarodowej Nagrody Hiszpańsko-Amerykańskiej. Nagroda w wysokości 65 tys. dolarów, przyznawana jest przez Spanish Benevolent Society of New York. Wyróżnienie honorowe przypadło brytyjskiej naukowiec, Kirsty Hooper (laureatce zeszłorocznej nagrody Philipa Leverhulme). (PAP)

pj/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz