Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ashton planuje dalsze konsultacje ws. irańskiego programu atomowego

0
Podziel się

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała w środę po
spotkaniu w Stambule z irańskim głównym negocjatorem ds. nukearnych Saidem Dżalilim, że zamierza
przeprowadzić dalsze konsultacje ws. irańskiego programu atomowego.

bDmVQrXF

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała w środę po spotkaniu w Stambule z irańskim głównym negocjatorem ds. nukearnych Saidem Dżalilim, że zamierza przeprowadzić dalsze konsultacje ws. irańskiego programu atomowego.

Ashton w tej sprawie jeszcze w tym tygodniu spotka się w Nowym Jorku z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Jak tłumaczyło jej biuro, celem tych rozmów będzie ocena sytuacji i przedyskutowanie przyszłych etapów negocjacji z Irańczykami.

Konsultacje mają odbyć się na marginesie dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

bDmVQrXH

Ashton i Dżalili spotkali się w Stambule po raz pierwszy od czerwca. Rozmowy, które miały przełamać impas w negocjacjach w sprawie irańskiego programu nuklearnego, odbyły się w irańskim konsulacie za zamkniętymi drzwiami. Nie sformułowano żadnego oświadczenia, nie odbyła się żadna konferencja prasowa.

Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie pracuje nad budową bomby atomowej. Teheran temu zaprzecza i zapewnia, że jego program nuklearny służy jedynie celom cywilnym i energetyce. Na teren swych placówek nuklearnych nie dopuszcza jednak inspektorów międzynarodowych.

Ostatnia runda negocjacji między Iranem a grupą "5+1" (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), która odbyła się w czerwcu w Moskwie, zakończyła się fiaskiem. USA i UE zastosowały później sankcje gospodarcze wobec Iranu, przewidujące m.in. wstrzymanie importu irańskiej ropy i blokadę irańskich banków oraz aktywów Teheranu za granicą.

W lipcu przeprowadzono jedynie dwa spotkania techniczne dyplomatów UE i Iranu. Ashton na początku sierpnia rozmawiała z Dżalilim telefonicznie, ustalając, że obie strony dadzą sobie "czas na refleksję". Informowano wtedy, że Dżalili zgodził się na nową rundę rozmów pod koniec sierpnia, ale potem termin ten przesuwano kilkakrotnie. (PAP)

bDmVQrXN

zab/

12256046 12254644 arch. int.

bDmVQrYi
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)